Φιλικό ξεμούδιασμα με νίκες για Ηρακλή Ζυγού και Ορφέα Ξάνθης κόντρα σε Άρη Αβάτου και Ασπίδα!

Ημέρα φιλικών προπονητικού χαρακτήρα για τους δύο εκ των τριών εκπροσώπων του ξανθιώτικου ποδοσφαίρου της Γ’ Εθνικής, με τον Ορφέα να επικρατεί της Ασπίδας ενώ ο Άρης Αβάτου στο πρώτο του παιχνίδι ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο και γνώρισε την ήττα απο τον Ηρακλή Ζυγού που αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις στα φιλικά που έχει δώσει μέχρι τώρα.

Στο φιλικό των Βαφέικων ο Άρης Αβάτου προηγήθηκε με τέρμα του Πέτρου Σαρηγιαννίδη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει με εύστοχο πέναλτι του Πανέρη στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Άρης Αβάτου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα εκ νέου με άστοχο πέναλτι του Γκουτζίδη με τους “κυανόλευκους” με τέρματα ενός υπό δοκιμή και του Καράμπελα να διαμορφώνουν το τελικό 1-3. Πρώτο τεστ  περισσότερο για ξεμούδιασμα απο τις προπονήσεις για τον Άρη Αβάτου που αγωνίστηκε με ελλείψεις απέναντι στον πιο έτοιμο και εύστοχο Ηρακλή με την ομάδα του Κώστα Τερζανίδη να παρουσιάζεται αρκετά δουλεμένη

Στο έτερο ματς της ημέρας που έγινε στο γήπεδο της Λευκόπετρας ο Ορφέας έδωσε συνέχεια στις εξαιρετικές του παρουσίες στα φιλικά και με τέρματα των Θεόδωρου Τορομανίδη με πέναλτι, Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού και Λάζαρου Μαυρόπουλου επικράτησε με 3-0 της νεανικής Ασπίδας Ξάνθης που είχε κέρδος την παρουσία αρκετών πιτσιρικάδων της.