Αυλαία στην Β’ φάση του Πανελλήνιου με νίκη για τους Έφηβους του Αρίωνα Ξάνθης!

Με την τρίτη τους νίκη σε πέντε ματς ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην Β’ φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος οι Έφηβοι του Αρίωνα Ξάνθης

Οι παίκτες του Χρήστου Παπαδόπουλου επικράτησαν με 71-60 και έκλεισαν την διοργάνωση όπως την ξεκίνησαν. Απο το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης είχε τα ηνία του αγώνα και σημαντική ευστοχία στα τρίποντα(9 στο πρώτο ημίχρονο) κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά(37-26). Στο δεύτερο ημίχρονο και με αρκετές αλλαγές απο πλευράς ξανθιωτών οι Γιαννιώτες ανέβασαν πίεση προσπαθώντας να ξαναμπούν στο ματς καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στους 5 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου, όμως η ομάδα της Ξάνθης ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο δεκάλεπτο μην δίνοντας δικαιώματα στην ομάδα της Ηπείρου.

Απο τους Ξανθιώτες για ακόμα ένα ματς διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν οι Ρούμογλου, Αμοιράς, Χριστοφορίδης ενώ ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση πραγματοοποίησαν οι Καλλίδης, Ζαρωτιάδης και Λαμπρόγλου

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-26, 50-45, 71-60

Αρίων Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος, Παπαϊωάννου, Αμοιράς 17(1), Μπουτζικούδης, Καλλίδης 8(2), Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 14(3), Ρούμογλου 18(4), Γκαγκαλίδης 2, Βαλασίδης, Ζαρωτιάδης 6, Λαμπρόγλου 6

ΑΓΣΙ (Εξαρχόπουλος-Κασιούμης): Πάνος 6, Χαρίτος 22(4), Τζουβάρας 12(2), Γκούρας, Ντάτσης, Κοντός, Γεωργονίκος 6, Λυγούρας, Συκοβέλης, Μήτταρης, Χρήστου, Παππάς 14(1)