Ήττα στα σημεία για τους Εφήβους του Αρίωνα από ΚΑΟΧ!

Ήττα-μαχαιριά υπέστη το Εφηβικό του Αρίωνα Ξάνθης που έχασε με 63-56 από τον ΚΑΟ Χαλκιδικής και ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την ομάδα της Χαλκιδικής να έχει ελαφρά υπεροχή καταφέρνοντας να έχει στην μεγαλύτερη διάρκεια έστω και μικρό προβάδισμα έναντι της ξανθιώτικης ομάδας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +8 πόντους, εκμεταλλευόμενοι το 18-13 του πρώτου και 18-15 του δευτέρου δεκαλέπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης μπήκε δυνατά προσπάθησε να κατεβάσει την διαφορά για να μπεί ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα όμως η ομάδα της Χαλκιδικής κατάφερε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και με επιμέρους σκορ 13-12 όχι απλά διατήρησε το προβάδισμα αλλά το αύξησε και κατά έναν πόντο(49-40) σε σχέση με το ημίχρονο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης έψαξε την ανατροπή χωρίς όμως να τα καταφέρει καθώς με το επιμέρους 16-14 το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει την διαφορά της ήττας

Δεκάλεπτα: 13-18, 28-36, 40-49, 56-63

Διαιτητές: Φούντζηλας-Τσάνταλη

Αρίων Ξάνθης (Παπαδόπουλος-Σιδηρόπουλος): Παπαϊωάννου, Αμοιράς 17(1), Μπουτζικούδης 3, Καλλίδης 3, Κοτζαμάνης 2, Χριστοφορίδης, Ρούμογλου 25(5), Γκαγκαλίδης 1, Βαλασίδης 3, Ζαρωτιάδης 2, Λαμπρόγλου.

ΚΑΟ Χαλκιδικής(Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Βρασταμηνός 6(2), Σούρλας, Φιλοξενίδης Κ. 8(1), Σμυρλής 16, Φιλοξενίδης 7, Ευγενίου 4, Τύπος 11, Γεωργίου 11.