Για τη νίκη που θα σημάνει την 32η συνεχόμενη παρουσία της Super League κόντρα σε Αστέρα η Ξάνθη!

Το τελευταίο παιχνίδι στην έδρα της δίνει η Ξάνθη, με τη νίκη να της είναι απαραίτητη, για την άμεση και παραμονή της στην κατηγορία ακόμα και με το -12. Η ομάδα, που ποτέ στην ιστορία της δεν έχει υποβιβαστεί από την κατηγορία, υποδέχεται τον πρωτοπόρο και αήττητο στα Play Out Αστέρα Τρίπολης, που φαίνεται να απολαμβάνει τη διαδικασία των πλέι άουτ χωρίς άγχος.

Η Ξάνθη

Πήρε τον πρώτη της βαθμό εκτός έδρας στα πλέι άουτ στη Λαμία, αλλά η θέση της παραμένει δύσκολη. Έχει νικήσει μόνο τον Ατρόμητο σε αυτή τη φάση.

Είναι η μοναδική της νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια πρωταθλήματος!

Έχει τέσσερις νίκες στα 25 τελευταία, ενώ είχε πέντε νίκες στα έξι πρώτα της σεζόν!

Έχει έξι ισοπαλίες στα 11 τελευταία, αφού είχε δύο στα 20 πρώτα!

Έχει πετύχει μόλις τέσσερα γκολ στα εννέα τελευταία παιχνίδια της. Στα 10 τελευταία δεν έχει καταφέρει να πετύχει περισσότερα από ένα γκολ.

Στην κανονική περίοδο…

Μέχρι να παίξει με τον Ατρόμητο στην προτελευταία αγωνιστική, χωρίς να έχει βγει η ποινή των 12 βαθμών, είχε ελπίδες για τα πλέι οφ. Η ήττα της έσβησε τις ελπίδες, αλλά έκλεισε το πρωτάθλημα με ισοπαλία στην έδρα της με τον ΠΑΟΚ.

Στα έξι πρώτα μάζεψε 15 βαθμούς και από τότε σε 20 παιχνίδια έχει πάρει μόλις άλλους 15!

Δεν σκόραρε σε 14 από τα 26 παιχνίδια, περισσότερα από τα μισά!

Έβαλε μόνο τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όσα και ο Πανιώνιος, τα λιγότερα από τις υπόλοιπες ομάδες.

Μπήκαν μόλις 13 γκολ στα 24 παιχνίδια της στο πρώτο ημίχρονο! Έχει βάλει τέσσερα και έχει δεχτεί εννέα! Στα δεύτερα ημίχρονα έχουν μπει 40! Τα 17 η Ξάνθη και τα 23 οι αντίπαλοι. Τα 16 από τα 26 ημίχρονά της είναι 0-0!

Έχει τα περισσότερα ισόπαλα πρώτα ημίχρονα, 17 από τα 26 παιχνίδια.

Μόνο ο Άρης κατάφερε να τη νικήσει δύο φορές στη σεζόν. Η Ξάνθη είναι η μοναδική ομάδα, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πανιώνιο. Νίκησε δύο φορές μόνο το Βόλο.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε από τον Άρη στη φάση των «16».

Η Ξάνθη εντός έδρας

Κατάφερε να νικήσει στο τελευταίο παιχνίδι της τον Ατρόμητο με 1-0, αφού είχαν προηγηθεί τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες.

Με το σερί των τεσσάρων ισοπαλιών ισοφάρισε το ρεκόρ της στην κατηγορία. Το είχε κάνει πρώτη φορά τη σεζόν 2005-06.

Είναι αήττητη στα πέντε τελευταία, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στις 19 Ιανουαρίου. Ωστόσο έχει μόνο μια νίκη, την τελευταία με τον Ατρόμητο, στα έξι τελευταία.

Ξεκίνησε με δύο νίκες στην έδρα της τη σεζόν, αλλά από εκεί και πέρα έκανε τρεις νίκες σε 13 παιχνίδια που ακολούθησαν.

Έχει σκοράρει μόνο στα πέντε από τα εννέα τελευταία.

Έχει βάλει επίσης εννέα γκολ στα τελευταία 13, ενώ είχε βάλει πέντε στα δύο πρώτα.
Στα 12 τελευταία παιχνίδια της έδρας της έχει πετύχει μόνο ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Πέτυχε ευρεία νίκη με 4-0 επί του Βόλου, μετά από τρεις ισοπαλίες.

Παρέμεινε αήττητος στα πλέι άουτ, με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Κάνοντας τρεις σερί ισοπαλίες ισοφάρισε το ρεκόρ του στην κατηγορία, που χρονολογείται από το 2008.

Έκανε δυνατό φινάλε, αλλά δεν πρόλαβε την εξάδα. Έχει μόνο μια ήττα στα τελευταία 13 παιχνίδια του για το πρωτάθλημα, αυτή στη Λάρισα στο τέλος της κανονικής περιόδου. Έχει πέντε νίκες και έξι ισοπαλίες στα υπόλοιπα.

Στην κανονική διάρκεια…

Μάζεψε 12 βαθμούς στα τελευταία επτά παιχνίδια του, ενώ είχε 18 βαθμούς στα πρώτα 19! Έκανε πέντε νίκες στα 11 τελευταία, ενώ είχε τρεις στα πρώτα 15.

Στα πρώτα 12 παιχνίδια είχε στον πάγκο τον Μπόρχα Χιμένεθ και μάζεψε 11 βαθμούς. Στα τελευταία 14 με τον Μίλαν Ράσταβατς πήρε 19 βαθμούς.

Μπήκαν στους αγώνες του 70 γκολ συνολικά (33-37), μόνο στους αγώνες του ΠΑΟΚ μπήκαν περισσότερα (73).

Δεν σκόραρε στη Λάρισα στην τελευταία αγωνιστική, αφού είχε σκοράρει και στα 11 προηγούμενα. Ισοφάρισε το ρεκόρ στην ιστορία του στην κατηγορία, αλλά δεν το κατέρριψε.

Έκανε τρεις ισοπαλίες στα έξι τελευταία παιχνίδια του, αφού είχε τρεις στα 20 πρώτα.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε στη φάση των «16» από την ΑΕΚ.

Ο Αστέρας Τρίπολης εκτός έδρας

Προέρχεται από ισοπαλία στο Αγρίνιο, μετά από δύο παιχνίδια στη Λάρισα, όπου έχασε στην κανονική περίοδο και νίκησε στα πλέι άουτ.

Έχει μια ήττα στα πέντε τελευταία, αφού είχε χάσει και τα πέντε προηγούμενα.

Έχει κερδίσει τα δύο από τα τέσσερα τελευταία, ωστόσο αυτές είναι και οι μοναδικές του δύο νίκες στα 11 τελευταία.
Δεν σκόραρε στη Λάρισα στην κανονική περίοδο, αφού είχε βάλει γκολ και στα πέντε προηγούμενα. Τώρα έχει σκοράρει στα επτά από τα οκτώ τελευταία.

Στην κανονική διάρκεια είχε σκοράρει στα 10 από τα 13 παιχνίδια του εκτός έδρας, αλλά σε όλα είχε βάλει από ένα γκολ! Ποτέ περισσότερα. Ωστόσο με το ξεκίνημα των πλέι οφ κατάφερε να βάλει στη Λάρισα δύο γκολ εκτός έδρας για πρώτη φορά!

Μεταξύ τους

Για πρώτη φορά στις 13 σεζόν που παίζουν μαζί στην κατηγορία, ο καθένας κέρδισε το παιχνίδι της έδρας του! Και τις οκτώ προηγούμενες σεζόν, αλλά και τις 11 από τις 12 σεζόν, υπήρχε πάντα μια ισοπαλία στα δύο παιχνίδια τους! Μόνο το 2010-11 η Ξάνθη έκανε δύο νίκες.
Οι ισοπαλίες φυσικά κυριαρχούν, με 14 στα 26 παιχνίδια, πάνω παό τα μισά δηλαδή!

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με το ευρύ 5-0 τον Δεκέμβρη, αφού δεν είχε νίκη στα 10 προηγούμενα, όπου υπήρχαν επτά ισοπαλίες και τρεις νίκες της Ξάνθης.

Αν το παιχνίδι έχει νικητή, θα είναι η πρώτη φορά μετά από εννέα χρόνια, που σε τρία διαδοχικά παιχνίδια δεν θα έχουν ισοπαλία!

Στα δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου μπήκαν αθροιστικά οκτώ γκολ, ενώ στα πέντε προηγούμενα παιχνίδια τους είχαν αθροιστικά τρία γκολ.

Μεταξύ τους με την Ξάνθη γηπεδούχο

Η Ξάνθη επικράτησε τον Σεπτέμβρη με 2-1, μετά από δύο «λευκές» ισοπαλίες στα προηγούμενα παιχνίδια. Ο Αστέρας Τρίπολης έχει να νικήσει στην Ξάνθη από τον Μάρτη του 2014, ωστόσο έχει φύγει ισόπαλος τέσσερις φορές και δύο ηττημένος.
Και οι τέσσερις τελευταίες ισοπαλίες στην Ξάνθη είναι 0-0.

Ο Αστέρας Τρίπολης δηλαδή στις έξι τελευταίες επισκέψεις του σκόραρε δύο φορές και έχασε και τις δύο (3-1 και 2-1), ενώ δεν σκόραρε τέσσερις φορές και έφυγε και τις τέσσερις αήττητος.

Από τις έξι ισοπαλίες στην Ξάνθη, οι πέντε είναι με 0-0.

15.09.2019: Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 2-1
(19’ κεφαλιά Τζουρίτσκοβιτς, 55’ σουτ Στάρτζεον – 57’ σουτ Μαρκ Φερνάντεθ)

21.12.2019: Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 5-0
(13΄σουτ Σίτι, 21’ κεφαλιά Καπίγια, 82’ σουτ Λουίς Φερνάντεθ, 90+1’ πέναλτι Μπαράλες, 90+5’ κεφαλιά Σουάρεθ. Στο 90’ 2η κίτρινη Τερκί της Ξάνθης)