Προβάδισμα για τελικό ο ΠΑΟΚ των Δεληκώστα & Κωνσταντινίδη με σούπερ ανατροπή επί του Παναθηναϊκού!

Ο ΠΑΟΚ του Σουφλιώτη προπονητή Κώστα Δεληκώστα και του Ορεστιαδίτη λίμπερο Δημήτρη Κωνσταντινίδη, έκανε την ανατροπή της… χρονιάς στον πρώτο ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό και στην πρώτη του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ νίκησε με 3-2 σετ κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ.

Οι «πράσινοι» με τον Ράπτη να σημειώνει συνολικά 3-0 πόντους και με συνολικό απολογισμό 21 μπλοκ, πήραν με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ και έδειχναν πως θα κάνουν περίπατο. Λογάριασαν χωρίς τον Κώστα Δεληκώστα και τους παίκτες του. Ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαίους τους Μπούτο, Σωτηρίου Γάτση πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα είναι η πρώτη από 0-2 σετ μέσα στη σεζόν 2019-20. Ρόλο κλειδί είχαν ο Νικήτας Εφραιμίδης και ο Ντίμα Φιλιποφ. Ο πρώτος κράτησε την υποδοχή και με τα σερβίς του έκανε σερί 8-0 στο τάι μπρέικ και ο δεύτερος ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ και έκανε τη διαφορά στην οργάνωση του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ και χρειάζεται άλλη μία για να προκριθεί στους τελικούς. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 3 Ιουλίου στις 19.00 και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Στα ευχάριστα του αγώνα η επιστροφή του Γιάννη Τακουρίδη στην ενεργό δράση μετά από 6,5 μήνες απουσίας. Είχε τραυματιστεί στον αγώνα πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή και αγωνίστηκε στους τελευταίους πόντους του τάι μπρέικ.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ με τους Ρανγκέλ, Πανταλέων πήρε γρήγορα μεγάλο προβάδισμα 15-8. Η διαφορά αυξήθηκε και στο +9 (19-10) με τον άσσο και την επίθεση του Ράπτη και το σετ έκλεισε εύκολα για τον Παναθηναϊκό 25-14 χάρις την επίθεση του Τσάτσιτς και το λάθος του Αρμενάκη.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου με τους δύο πόντους του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έκανε το 6-4 και αργότερα με τρεις πόντους του Ράπτη διατήρησε το προβάδισμα 13-10, ο Σωτηρίου μείωσε 13-12 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 πάλι με Ράπτη, Πανταλέων ξέφυγε 17-12. Η διαφορά συντηρήθηκε και το σετ έκλεισε 25-19 για τον Παναθηναϊκό.

Η εικόνα του αγώνα άρχισε να αλλάζει από το 3ο σετ όταν το παιχνίδι του ΠΑΟΚ ισορρόπησε χάρις την υποδοχή του Εφραιμίδη και στηρίχτηκε επιθετικά στο Μπούτο και στην κυριαρχία του Γάτση στο κέτσι. Ετσι ξέφυγε 13-10, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 4-0 και προσπέρασε πρόσκαιρα 14-13 και 16-15 με τον άσσο του Ράπτη. Εκεί όλα άλλαξαν. Με τέσσερα διαδοχικά λάθη των «πρασίνων» ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-16 και αργότερα 24-19 με τον πόντο του Μπούτου. Με τρία διαδοχικά μπλοκ ο Παναθηναϊκός μείωσε 24-23 και με το μπλοκ άουτ του Μπούτου ο δικέφαλος έκανε το 25-23 και το 1-2 σετ.

Απελευθερωμένος σε άμυνα και σερβίς και με το μπλοκ να σφραγίζει τα περάσματα ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και στο 4ο σετ, ενώ ο Παναθηναϊκός κατακτούσε με δυσκολία τους πόντους. Με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 8-4 και με τους Μπούτο, Γιάτση να είναι ασταμάτητοι προηγήθηκε 17-12. Τρία μπλοκ από Τσάτσιτς, Πανταλέων και δύο επιθέσεις του Ράπτη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 17-17. Ο Αρμενάκης και ο Σωτηρίου έδωσαν ανάσες στον ΠΑΟΚ για το 20-17 αλλά Τσάτσιτς και Ανδρεόπουλος έφεραν το ματς στα ίσια 23-23. Το σετ τελείωσε με το λάθος του Γιάκομπσεν που βρήκε φιλέ σε προσπάθεια επίθεσης ύστερα από λάθη των συμπαικτών του αλλά και λάθος θέσεις των παικτών του τριφυλλιού (25-23 και 2-2).

Με τον Γάτση στο σερβίς ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό στους «πράσινους» και ο προηγήθηκε 5-1. Με δύο πόντους του Ράπτη ο Παναθηναϊκός μείωσε 5-4, αλλά ο Μπούτος έκανε το 6-4, ο Εφραιμίδης πήγε στο σερβίς και έκανε άνω κάτω την υποδοχή των πρασίνων. Ετσι το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε πάρτυ και με συνολικό σερί 8-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 13-4. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει τη διαφορά αλλά με το χαμένο σερβίς του Πανταλέοντα και την επίθεση του Σωτηρίου έγινε το 15-8 και έκλεισε η μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας Μιχάλης, Ονόπας Δημήτρης.