Αρνητικό το πρώτο δείγμα της Ξάνθης που έχασε στον Βόλο!

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα Play Out της Super League 1 η Ξάνθη, με τους Θρακιώτες στα πλαίσια της “πρεμιέρας” της για την 2η αγωνιστική να γνωρίζει την ήττα με 1-0 από τον ΝΠΣ Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Πέρα απο την ήττα στα αρνητικά για τους Ξανθιώτες και ο σοβαρός τραυματισμός του Εντουάρντο(κάταγμα αστραγάλου η πρώτη εκτίμηση) που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 30′

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες μπήκαν με διάθεση να κυνηγήσουν τη νίκη, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτη με σουτ του Μαξ, με την Ξάνθη όμως να χάνει την πιο σημαντική στιγμή στο 15′ με την κεφαλιά του Λισγάρα να απομακρύνει πάνω στην γραμμή του τέρματος ο Γκουαροτσένα. Η Ξάνθη προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με στημένες μπάλες και κεφαλιές είτε του Λισγάρα είτε του Καρασαλίδη, ενώ στο 42′ ο Κοβάσεβιτς σπατάλησε μια ωραία ομαδική ενέργεια μην τελειώνοντας σωστά. Κι ενώ το ματς έδειχνε πως θα πάει με λευκή ισοπαλία στα αποδυτήρια, στο 2′ λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσαούσης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τους Βολιώτες, παγώνοντας τους ξανθιώτες που ενώ ήταν ελαφρώς καλύτεροι έφυγαν για τα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη όμως κι ενώ θα περίμενε κανείς αντίδραση απο τους φιλοξενούμενους η ομάδα της Ξάνθης δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά ούτε μια φορά την εστία του Βόλου, εν αντιθέση με τους γηπεδούχους που ειχαν καλές στιγμές με σουτ των Φεράρι, Τσοκάνη ενώ στο 62′ το ωραίο σουτ του Ζοάο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Άμπαντ

Χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να έχει στα Play Out η Ξάνθη που έχασε απο μια ομάδα που κέρδισε δύο φορές στην κανονική διάρκεια, και έτσι η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου παρέμεινε στους 18 βαθμούς και πλέον επιβάλλεται να δείξει διαφορετική εικόνα στον “τελικό” με τον Παναιτωλικό

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών), με α’ βοηθό τον Αντώνη Καρατζίκα (ΕΠΣ Αθηνών), β’ βοηθό τον Άγγελο Ζήρδα (ΕΠΣ Αθηνών), 4ο διαιτητή τον Δημήτρη Μαλουτά (ΕΠΣ Ημαθίας), διαιτητή VAR τον Αναστάσιο Σιδηρόπουλο (ΕΠΣ Δωδεκανήσου) και διαιτητή AVAR τον Πολυχρόνη Κωσταρά (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Μελίσσας, Διαμάντης, Οικονόμου, Φερράρι, Ντεντάκης, Μαξ, Ζοάο (80′ Λύρατζης), Γκουαροτσένα, Μάντζης (93′ Μάντσης), Τσαούσης (89′ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κοβάσεβιτς (70′ Μουλέν), Καμαρά (53′ Τερκί), Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (70′ Τζουρίτσκοβιτς), Φοσέ (53′ Κάστρο), Εντουάρντο (30′ λ.τρ. Μπαριέντος).