Έσπασε την κατάρα η Παρί Σεν Ζερμέν, εκτός η κάτοχος Λίβερπουλ!

Την πρόκριση στους “8” του Champions League πήραν το βράδυ της Τετάρτης Παρί Σεν Ζερμέν και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Γάλλοι έσπασαν την κατάρα των “16” και προκρίθηκαν στα Προημιτελικά έπειτα από τέσσερα χρόνια, αφήνοντας εκτός την Ντόρτμουντ. Στο άδειο Παρκ Ντε Πρενς ο Νεϋμάρ με κεφαλιά στο 28′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπερνάτ με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ αν και ήταν ανώτερη της Ατλέτικο στην κανονική διάρκεια του ματς, γνώρισε τελικά τον αποκλεισμό και δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε στο 43′ με την κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ, ενώ με την έναρξη της παράτασης ο Φιρμίνο με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0 στο 94′. Ωστόσο μέσα σε δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση, αφού στο 97′ μείωσαν σε 2-1 με τον Γιορέντε, μετά το τραγικό λάθος του Άντριαν, ενώ στο 105′ έφτασαν και στην ισοφάριση με τον ίδιο παίκτη. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε στο 120′ ο Μοράτα.