Στους “4” του Challenge Cup ο Ολυμπιακός! Δεν τα κατάφερε η Θήρα!

Την επιστροφή της στα Ημιτελικά του Challenge Cup πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα Βόλλεϋ του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκες κατέκτησαν τα δύο σετ που χρειάζονταν και παρά την ήττα με 2-3, σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη που είχαν κατακτήσει επί της Μπεκεσκάμπα με 1-3, προκρίθηκαν και πάλι στους “4” του θεσμού. Στην επόμενη φάση τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάσεβιτς θα βρουν μπροστά τους την Γαλλική Μπεζιέ, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Μελίνα Μερκούρη στις 18 Μαρτίου και τον επαναληπτικό στη Γαλλία στις 25 του μήνα.

Αντίθετα παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε ο ΑΟ Θήρας γνώρισε τον αποκλεισμό από την Δρέσδη στο χρυσό σετ. Οι Νησιώτισσες μετά την νίκη με 3-1 στο πρώτο ματς, ηττήθηκαν στη Γερμανία με το ίδιο σκορ και στη συνέχεια έχασαν το χρυσό σετ και την ευκαιρία να γράψουν ιστορία, με την πρώτη τους πρόκριση σε ανάλογη φάση του θεσμού.