Εντός έδρας ήττα απο τον Πήγασο για τον Ερμογένη Ξάνθης που πήρε όμως σημαντικό πόντο

Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που θα του έδινε τεράστια βαθμολογική ανάσα όμως παρά την ήττα κατάφερε τουλάχιστον να πάρει τον βαθμό ο Ερμογένης Ξάνθης που έχασε με 2-3 σετ απο τον Πήγασο Πολίχνης.

Στο παιχνίδι που έγινε στο ΔΑΚ Ξάνθης οι φιλοξενούμενοι που “καιγόταν” για τη νίκη μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όμως οι ξανθιώτες με τρομερή αντίδραση κατάφεραν την ανατροπή και παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1. ‘Ομως το πολύ κακό τέταρτο σετ για τους ξανθιώτες έδωσε ψυχολογία στον Πήγασο που έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ και εκεί κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, με τους ξανθιώτες πάντως να φτάνουν τους 21 βαθμούς διατηρώντας το προβάδισμα τόσο κόντρα στον Πήγασο όσο και απο τις υπόλοιπες ομάδες που μάχονται για την παραμονή πέντε στροφές πριν το φινάλε

Τα σετ: 2-3(23 – 25, 25 – 18, 25 – 21, 15 – 25, 11 – 15)