Ήττα εντός προγράμματος για τον ΓΑΣ από την ανώτερη Καβάλα!

Έχοντας πολύ κακό ποσοστό ευστοχίας στην επίθεση, ο ΓΑΣ Κομοτηνή λύγισε από την ανωτερότητα της Καβάλας γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 55-73. Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη εγκλωβίστηκε στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εντός παρκέ απέδειξαν πως δικαιολογημένα έχουν υψηλές βλέψεις στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.

Όπως αναφέρει ο Παρατηρητής της Θράκης, η Καβάλα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 2-11 για να απαντήσει ο ΓΑΣ με δύο τρίποντα του Λεπτοκαρύδη και με πιεστικές άμυνες των Μαγουλά, Καρκατσέλη, οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον ΓΑΣ (14-11). Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και παίζοντας πολύ καλή άμυνα πήραν εκ νέου προβάδισμα αρχικά με 16-20 και με 22-32, το οποίο ήταν σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό, με την Καβάλα να τρέχει ένα σερί 9-0 και τον ΓΑΣ να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στο 25΄ με τον Παπανδρεόπουλο, μειώνοντας σε 24-41. Όσο και αν προσπαθούσαν οι παίχτες του ΓΑΣ, δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά παρά την προσπάθεια να πιέσουν στα 4/4 του γηπέδου, καθώς πάντα οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις φτάνοντας στην νίκη με 55-73.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΚΑΒΑΛΑ 55-73

Τα δεκάλεπτα :  8-11, 22-32, 33-54, 55-73

Διαιτητές :Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Χαλήλ 13, Καρκατσέλης 5 (1), Παπανδρεόπουλος, Λεπτοκαρύδης 13 (2), Μαγουλάς 5, Σπέντζος 5, Λεχούδης 8 (1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας, Σταυριανόπουλος, Κουτσοβασίιλης, Τσουμπρής.

Καβάλα (Πενταζίδης) : Δοξάκης 8 (1), Αμπαράς 20 (3), Λαμπρόπουλος 12, Αδαμόπουλος 10, Ζώτος 2, Αθανασιάδης 10 (1), Πιεβάλιτσα 5, Φλιάτης 2, Τεπετίδης 4.