Επική ανατροπή επί του Ολυμπιακού και προβάδισμα τίτλου για τον Παναθηναϊκό!

Σε αγώνα διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ στον Α΄τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη, ο Παναθηναϊκός έκανε τεράστια ανατροπή και παρότι έχανε με 2-0 σετ επικράτησε με 3-2 σε αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στη διοργάνωση και του πρώτου στο ανδρικό βόλεϊ μετά το κύπελλο του 2010. Ο Εβρίτης Ανδρεάδης και ο πρώην του Εθνικού Ριζόπουλος έπαιξαν για τον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ στο τερέν σε ένα ματς που είχε διάρκεια λίγο λιγότερο από τρεις ώρες. Μάλιστα ξεκίνησε με καθυστέρηση 50 λεπτών λόγω αργοπορημένης άφιξης της αποστολής των πρασίνων αλλά και δακρυγόνων που έπεσαν εκτός γυμναστηρίου.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου στις 18.00 (EΡΤ Sports). Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να κατακτήσει τον τίτλο. Εάν νικήσει ο Ολυμπιακός 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ για την κούπα. Εάν ο Ολυμπιακός νικήσει 3-0 ή 3-1 σετ θα κατακτήσει τον τίτλο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη που μπήκε στο 3ο σετ και άλλαξε όλη τη ροή του ματς ο Παναθηναϊκός πήρε την τεράστια όσο και ιστορική νίκη.

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στην ιστορία του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και η πρώτη σε τελικό μετά τον τελικό κυπέλλου του 2010.

Είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού (εντός ή εκτός έδρας) από τις 21/03/2015 όταν οι πράσινοι είχαν νικήσει πάλι στο Μελίνα Μερκούρη για το πρωτάθλημα της σεζόν 2014-15.

Επίσης είναι η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς από τις 06/10/2013 όταν είχε ηττηθεί 3-2 από την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Κομισάριος: Πέρρος. Επόπτες: Μαριδάκης, Αντωνόπουλος, Παπαθανασίου, Αλετσοβίτης. Γραμματεία: Παπασηφάκη.