Ασπίδα για…άνοδο! Μεγάλο διπλό στην Σταυρούπολη για τους ξανθιώτες που πάτησαν κορυφή

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης που έφυγε νικήτρια απο το ΔΑΚ Ηλιούπολης, επικρατώντας με 28-23 του Απόλλων Σταυρούπολης και πάτησαν στην κορυφή του ομίλου, μετά την απρόσμενη ήττα της Προσοτσάνης απο τους Πόντιους Κιλκίς.

Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη μετά την μεγάλη νίκη επί της Προσοτσάνης πέτυχε ακόμη μια μεγάλη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, κερδίζοντας τον Απόλλων Σταυρούπολης και πλέον έχει βάλει γερές βάσεις για την εξασφάλιση θέσης για τα μπαράζ ανόδου στην Α2. Η ομάδα της Ξάνθης πήρε απο νωρίς το προβάδισμα το οποίο διατηρούσε με σχετική άνεση μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας καταφέρνοντας στο πρωτο πεντάλεπτο με επί μέρους σκόρ 5-0 να πάρουν προβάδισμα με τους ξανθιώτες να προσπαθούν να αντιδράσουν ισοφαρίζοντας αρχικά στο 50′, και απο εκείνο το σημείο και μετά να πατήσουν το γκάζι και να φτάσουν σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τοπ σκόρερ για τους ξανθιώτες που είχαν μεγάλο πλουραλισμό ήταν οι Θεοδωρόπουλος, Κόλλιας, Καζαντζίδης, Καλιωράκης, Μουλάκης και Νικολαίδης. Ενώ για τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Γιώργος Πίτσιος που σημείωσε 7 τέρματα.,

Επόμενο ματς για την Ασπίδα το ερχόμενο Σάββατο στην Ξάνθη με τον Πανσερραϊκό, οπού οι Θρακιώτες θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για τα μπαράζ ανόδου

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού

Δεκάλεπτα: 4-5, 7-10, 12-15(ημίχρονο), 17-16, 20-20, 23-28(τελικό αποτέλεσμα

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος  1, Ακτενίζογλου, Ευθυμίου, Θεοδωρόπουλος 6, Καζαντζίδης 4, Καλιωράκης 3, Καραμανώλης, Κόλλιας 5, Μόσχος, Μουλάκης 3, Ναθαναηλίδης 1, Νικολαίδης 3, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 2, Χασμάς