Έφυγε με άδεια χέρια από το Οφρύνιο παρά τη φιλότιμη προσπάθεια το νεανικό σύνολο του Ηρακλή Ζυγού!

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ηρακλής Ζυγού από τον Αετό Ορφανού στο πλαίσιο της 17ης στροφής του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Οι ξανθιώτες ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το 0-0, έχοντας την υπεροχή. Μάλιστα απώλεσαν και δύο καλές ευκαιρίες με τον Κωφίδη στο 22′ να μην καταφέρνει να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι μετά από γύρισμα του Δημητριάδη και τον Πιλτικάκη στο 27′ με το σουτ του να μη βρίσκει στόχο.

Ωστόσο η κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων και τον Αετό να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 55′ με τον Τουμανίδη, που έκανε με κεφαλιά το 1-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ματς, με τον Αετό να ελέγχει την αναμέτρηση και να κάνει ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής και της επιστροφής της ομάδας στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Ελέζι απο την ομάδα του Αετού με δεύτερη κίτρινη για σκόπιμη καθυστέρηση

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χαψάς που είχε για βοηθούς τον Παστιάδη και την Κοτανίδου της ΕΠΣ Δράμας

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αετός Ορφανού (Μαγκαφίνης): Κυφωνίδης, Θεοδοσιάδης(70′ Σαββατιανός), Πανάγου(62′ Βουζουλίδης), Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Τουμανίδης, Ελέζι, Γιάνα(55′ Καραγιαννίδης), Τσίλογλου, Παυλίδης Γ., Σαλπιγγίδης(55′ Δουμάνης)

Ηρακλής Ζυγού (Δημητριάδης): Μανιάς, Τενεκές, Μολώνης, Κριεζής, Κιομουρτζής, Ευθυμιάδης(70′ Τσετινές), Βαφειάδης(89΄Κοψαλίδης), Ανδρέου, Πιλτικάκης(84′ Ψαρόπουλος), Δημητριάδης, Κωδίφης.