Photos: Τέσσερα γκολ σε δέκα λεπτά έκριναν το παιχνίδι του Πετεινού με την Ασπίδα!

Όσα δεν είδαν σε 80 λεπτά αγώνα τα είδαν σε δέκα όσοι βρέθηκαν την Κυριακή στο γήπεδο του Πετεινού, με τον Άρη να επικρατεί με 3-1 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η ομάδα του Τάσου Νεοφυτίδη έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Άγγελο Τουρατζίδη που πέτυχε χατ-τρικ έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη με τον Άρη να ξεκινά νικηφόρα τις υποχρεώσεις του το 2020 στην Α’ ακριβώς όπως έκλεισε το 2019 δηλαδή με νίκη

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με τον Νικολούδη της Ασπίδας μόλις στο 4′ να αποχωρεί τραυματίας, ενώ στο πρώτο μέρος το ματς είχε ελάχιστες καλές στιγμές με την πιο αξιόλογη να σημειώνεται στο 10′ όταν ο Αθανασίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Τουρατζίδη.  Λίγα πράγματα είχαμε και στα πρώτα λεπτά του Β’ μέρους, όλα αυτά μέχρι το 60′ εκεί οπού ο Άγγελος Τουρατζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Ασπίδας ήταν άμεση και στο 65′ έφερε το ματς στα ίσια με τέρμα του Μωυσίδη, όμως αυτό που ακολούθησε ήταν ακόμα πιο άμεσο απο πλευράς αντίδρασης γηπεδούχων με τον Τουρατζίδη να σκοράρει στο 68′ για το 2-1 ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 70′ σκόραρε εκ νέου για το 3-1 που έμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς η Ασπίδα δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να ξαναμπεί στο ματς αλλά και ο Πετεινός δεν απείλησε ιδιαίτερα μέχρι το τέλος.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Στέλιος Ζαφειρίου με βοηθούς τους Χασάν Κούλα και Κώστα Γκοντόλια

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ: Γιουνούζογλου, Σερίφογλου, Ρέβης, Δαηλίδης, Θεοδωρίδης(80′ Νεανίδης), Φλώρος(46′ Ξενιτίδης), Τουρατζίδης, Πουτακίδης, Τυριακής(70′ Καραμπατζάκης), Καμπουρίδης, Μαλαδένης Βαγγ.(86′ Χρυσικόπουλος)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αθανασίου, Μαλαδένης Μιχ., Νικολούδης(4′ λ.τρ. Γατσέλος), Ευθυμιάδης Ν., Παπάζογλου, Νταμπανλής, Συριτούδης(75′ Γκασπαριάν), Σάββογλου(69′ Ευθυμιάδης Γ.), Θώμογλου, Χατζηπαρασκευάς(82′ Αποστολίδης)