«Φρένο» στο αήττητο της ΑΕΔ έβαλαν οι Φέρες και πλησίασαν στους 3 από την κορυφή!

Με γκολ του Κυριάκου Παγωνίδη στο πρώτο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου η Θράκη Φερών επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της πρωτοπόρου ΑΕ Διδυμοτείχου και την έφτασε στους 3 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΔ στο φετινό πρωτάθλημα μετά τις 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στα άλλα δύο ματς με τα οποία έπεσε σήμερα Κυριακή η αυλαία της 9ης εξ αναβολής αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Έβρου, ο Εθνικός νίκησε μέσα στο Νεοχώρι, απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον κοιτάει ψηλότερα, ενώ ο Ιπποκράτης κέρδισε το Σουφλί.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ ΕΠΣ Έβρου – 9η αγωνιστική

Σάββατο 18/1
Ορέστης Ορεστιάδας – Μαΐστρος 3-0 (18′ Σιγρέκης, 22′ & 30′ Τσομπανούδης)
Άρδας Καστανεών – Ορφέας Σοφικού 2-0 (57′ Ντινούδης, 80′ Καπετανίδης)
ΑΕΚ Έβρου – Ένωση Οινόης 5-2 (34′ Σιβούδης, 45′ Τσαχιρίδης, 47′ Κεσσάτης, 60′ Τσίγκας, 78′ Δογάνης – 70′ Πετράς, 80′ Οικονόμου)

Κυριακή 19/1
Θράκη Φερών – ΑΕ Διδυμοτείχου 1-0 (8′ Παγωνίδης)
Νεοχώρι – Εθνικός Αλεξ/πολης 0-3 (15′ Λυμτσιούλης, 65′ Σιδηρόπουλος, 81′ Μπάμπα)
Ιπποκράτης Αλεξ/πολης – Έβρος Σουφλίου 2-0 (39′ Κατσαμάγκας, 56′ Μουχτάρης)