Ήττα από την Ρωσία, με Ισπανία στα Προημιτελικά η Εθνική γυναικών!

Με ήττα έκλεισε τη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο που διεξάγεται στη Βουδαπέστη η Εθνική των γυναικών. Η αντιπροσωπευτική ομάδα ηττήθηκε με 12-7 από την Ρωσία,  κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο της και έτσι στα προημιτελικά θα παίξει με την Ισπανία.

Οι παίκτριες του Μορφέση παρουσίασαν δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικές, σε αντίθεση με το δεύτερο στο οποίο οι Ρωσίδες έτρεξαν επί μέρους 7-1 για να φτάσουν στη νίκη.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν νευρικό για τις δύο ομάδες. Η Εθνική  άνοιξε το σκορ με την Αβραμίδου, με την Προκοφίεβα να απαντά αμέσως. Η συνέχεια όμως ανήκε στις παίκτριες του Μορφέση. Με ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στην παίκτρια παραπάνω κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 3-1 χάρη σε τέρματα από τις Ξενάκη και Νίνου.

Η Καρίμοβα στην κόντρα μείωσε σε 3-2, αλλά και πάλι η Ξενάκη έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Ελλάδα (4-2). Στα επόμενα δύο λεπτά του οκταλέπτου οι Ρωσίδες πέτυχαν τρία γκολ για να προηγηθούν για πρώτη φορά στο ματς με 4-5. Η Ελλάδα αντέδρασε και με γκολ από τις Ελευθεριάδου και Τσουκαλά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της 6-5.

Στο υπόλοιπο του αγώνα κυριάρχησαν απόλυτα οι Ρωσίδες. Η Καρνάουχ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, η Ρωσία βρήκε λύσεις στην επίθεση και έτσι έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο με επί μέρους 3-0 για να προηγηθεί με 8-6. Για να πετύχει ξανά γκολ η Ελλάδα χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 12 λεπτά με την Τσουκαλά να μειώνει σε 7-10.

Αυτό ήταν και το μοναδικό τέρμα της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο με τις Ρωσίδες σε 16 λεπτά να τρέχουν επί μέρους 7-1 για να φτάσουν στην επικράτηση με 12-7.

Ελλάδα – Ρωσία 7-12

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 0-3, 1-4

Ελλάδα: Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 2, Β. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου 1, Ε. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Σταματοπούλου

Ρωσία: Οστιούκχινα, Μπερνσέβα 1, Προκοφίεβα 3, Καρίμοβα 2, Μπορισόβα 1, Γκορμπουνόβα 3, Σερχατόβα 1, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα, Ιβάνοβα 1, Φεντότοβα, Καρνάουχ

Παραπάνω: 4/9, 6/11