Ήττα από την Ουγγαρία για την Εθνική γυναικών! Την Κυριακή για την δεύτερη θέση κόντρα στη Ρωσία!

Δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να διεκδικήσει την πρώτη θέση στον όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο η Εθνική των γυναικών. Η αντιπροσωπευτική ομάδα ηττήθηκε με 13-10 από την Ουγγαρία και την Κυριακή (19/01) θα παλέψει με τη Ρωσία για τη δεύτερη θέση στον όμιλο του ευρωπαϊκού της Βουδαπέστης.

Η αναμέτρηση είχε τρελό ρυθμό με το διαιτητικό δίδυμο των Μαργκέτα και Τζβαρτ να σφυρίζουν με διαφορετικά κριτήρια στις δύο άκρες της πισίνας. Είναι χαρακτηριστικό ότι επί 14 αγωνιστικά λεπτά η Ουγγαρία σκόραρε συνεχώς στην παίκτρια παραπάνω με την Πάρκες να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα των Μαγυάρων στα ίσα με το σκορ στο 7-6, ενώ η ίδια παίκτρια διαμόρφωσε το τελικό 8-6 του πρώτου ημιχρόνου στην παίκτρια παραπάνω. Μάλιστα, σε αυτή τη φάση η Εθνική έχασε την Ελευθερία Πλευρίτου η οποία χρεώθηκε με την τρίτη της αποβολή.

Τι έκανε σε αυτό το διάστημα η Εθνική; Οι διεθνείς είχαν εξαιρετική εικόνα, άντεξαν στο τρομερό ρυθμό του αγώνα και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το μοναδικό μελανό σημείο ήταν η άμυνα στην λιγότερη αφού η Ουγγαρία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 7/9!

Το τρίτο οκτάλεπτο αποδείχτηκε και καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι Μαγυάρες κράτησαν το μηδέν στην άμυνα τους, εγκλώβισαν την Εθνική και παράλληλα με δύο γκολ από τις Γκάρντα (πέναλτι) και Βάλι κατάφερε να μπει στην τελική ευθεία του ματς με το σκορ στο 10-6, ακυρώνοντας έτσι τη βελτίωση της γαλανόλευκης στην άμυνα στη λιγότερη.

Η Ουγγαρία έφτασε μέχρι το +5 με την Γκάρντα να διαμορφώνει το 11-6. Η Κώτσια έβαλε τέλος στην επιθετική ανομβρία 14 λεπτών που είχε η Εθνική, ενώ οι διεθνείς κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα δύο τέρματα (11-9) με γκολ της Νίνου στα 4.39. Ο Μαρκέτα έδωσε διπλή αποβολή στην επόμενη επίθεση της Ουγγαρίας, όμως η άμυνα βγήκε με δύο παίκτρεις λιγότερες για την Εθνική.

Στην επόμενη άμυνα όμως η Γκάρντα με άπιαστο σουτ έκανε το 12-9 για την Ουγγαρία. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω μείωσε σε 12-10 με την Λέιμετερ να διαμορφώνει το τελικό 13-10.

Ουγγαρία – Ελλάδα 13-10

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-2, 2-0, 3-4

Ουγγαρία: Γκάνγκλ, Σιλάγκι, Μάτε, Γκουρισάτι 1, Βάλι 1, Πάρκες 3, Ίλες 2, Κεστέλι-Νάγκι, Λέιμετερ 2, Γιονγκιόσι, Ριμπάνσκα, Γκάρντα 4, Κάσο

Ελλάδα: Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου, Μ. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κώτσια 2, Νίνου 1, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Σταματοπούλου

Παραπάνω: 8/15, 4/10

Πέναλτι: 1/1, 1/1