Νίκησαν στην Καβάλα και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες Χειμώνα οι Νεάνιδες της Ασπίδας Ξάνθης

Ιδανικά ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο 2020 οι Νεάνιδες της Ασπίδας Ξάνθης που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα απο την Καβάλα επικρατώντας στο ντέρμπι κορυφής με την Ένωση Καβάλας με 55-51.

Η ομάδα του Νεδίμ Καρά Αχμέτ πέτυχε την 4η νίκη της σε ισάριθμα ματς και πανάξια κατέκτησε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας Χειμώνα μια στροφή πριν το τέλος, έχοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Αστέρα Καβάλας που είναι η μοναδική ομάδα που μπορεί να την απειλήσει, θέτοντας παράλληλα της βάσεις για ακόμη μια κατάκτηση τίτλου παρότι ακόμη νωρίς μια και δεν έχει λήξει ο πρώτος γύρος

Στο ματς με την Ένωση η Ασπίδα παρότι βρέθηκε να κυνηγά το σκορ κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να βγάλει εξαιρετική αντίδραση και με επι μέρους σκορ 7-20 να κάνει μεγάλη ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να ξαναμπει στο ματς μειώνοντας στο -5(39-44), όμως ακόμα και σε εκείνο το σημείο όπως και στο τέταρτο δεκάλεπτο τα κορίτσια της ξανθιώτικης ομάδας ήλεγχαν το παιχνίδι φτάνοντας τελικά στη νίκη με 55-51.

Διαιτητές: Μυσιρλής – Τζάθα

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 22-32, 39-44, 51-55

Ασπίδα Ξάνθης: (Καρά Αχμέτ Νεδήμ): Παυλάκη 28(4), Μπίκου 2, Ευθυμίου 8 (2), Μωυσένκου 4, Τονικίδου , Μπαϊρακτάρ , Πετρίδου 7, Τασελαρίδου 2, Τσερπίδου, Κούδρου 4, Θεοδωρίδου.