Εύκολα το 3/3 η Εθνική γυναικών κόντρα στη Σλοβακία!

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών κόντρα στη Σλοβακία. Οι παίκτριες του Μορφέση επικράτησαν με 18-2, έκαναν το 3/3 στο ευρωπαϊκό που διεξάγεται στη Βουδαπέστη και πλέον ετοιμάζεται για τα δύσκολα κόντρα σε Ουγγαρία και Ρωσία.

Όπως αναφέρει το sport24.gr, η Εθνική ξεκίνησε νευρικά το ματς στην επίθεση με βιαστικές επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε τρία λεπτά για να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα κόντρα σε έναν αντίπαλο σαφέστατα χαμηλότερου επιπέδου.

Από εκεί και πέρα όμως πέτυχε άλλα τρία γκολ για να ολοκληρώσει το πρώτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 4-0. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι διεθνείς μας δέχτηκαν δυο γκολ από τις Κολάροβα και Στανκοβιάνσκα, αλλά και πάλι πέτυχαν τέσσερα για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 8-2.

Στα υπόλοιπα 16 λεπτά του αγώνα η Εθνική ομάδα κράτησε το μηδέν στην άμυνα της, σκόραρε δέκα και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 18-2. Πλέον, τα κορίτσια της Εθνικής στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς της Παρασκευής κόντρα στην Ουγγαρία που θα κρίνει πολλά για τη θέση που θα πάρει στον όμιλο.

Ελλάδα – Σλοβακία 18-2

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 4-2, 6-0, 4-0

Ελλάδα: Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου 2, Μ. Πλευρίτου 5, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κώτσια 2, Νίνου 1,  Ε. Πλευρίτου 3, Ξενάκη 3

Σλοβακία: Κολάροβα 1, Στανκοβιάνσκα 1