Πήρε και στην Σύρο σετ ο Εθνικός αλλά έμεινε χωρίς βαθμούς

Την 8η του ήττα σε ισάριθμα ματς στην Volley League γνώρισε στην Σύρο ο Εθνικός.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Φοίνικα και παρέμεινε στην τελευταία θέση και χωρίς βαθμούς.

Ωστόσο, για δεύτερο σερί ματς κατάφερε να κατακτήσει σετ, πράγμα ενθαρρυντικό για το νεανικό σύνολο του Γιώργου Ανδραβίζου που αποτελείται αποκλειστικά από Έλληνες παίκτες.

Ο Φοίνικας με το σερβίς του Μπουτσούγιεβιτς και την υπεροχή του Μήλη στην επίθεση ξέφυγε 15-7 στο 1ο σετ. Ο Εθνικός με τον Τσιουτσιουλούδη πήρε πολλές μονομαχίες στο φιλέ, αλλά η διαφορά δεν άλλαξε και το σετ έκλεισε 25-16 με τον Κωστόπουλο.

Πάλι με καλό σερβίς ο Φοίνικας μπήκε εντυπωσιακά και με προβάδισμα 7-1. Ο Εθνικός προσπαθούσε να βρει ρυθμό στην υποδοχή του, ενώ στο 18-11 ο Μήλλας με τρεις συνεχόμενους άσσους εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-11 και έτσι κρίθηκε το σετ.

Με τον Δαλακούρα στο σερβίς και τον Χρηστουηλία να τελειώνει τις χαλασμένες μπάλες ο Εθνικός αιφνιδίασε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με την είσοδο του στο 3ο σετ κάνοντας γρήγορα το 11-3. Η διαφορά έφτασε και στο εντυπωσιακό 18-8 που είναι και η μεγαλυτερη που παίρνει ο Εθνικός στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ απάντησε με σερί 4-0, μειώνοντας σε 13-18 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια καθώς Δαλακούρας, Τσιουτσιουλούδης και Χατζόπουλος έκλεισαν το σετ 25-20 που είναι το 2ο του Εθνικού στο πρωτάθλημα.

Μπροστά στον κίνδυνο να γίνει μία τεράστια έκπληξη ο Στοίλοβιτς πάλι με το σερβίς του άρχισε να… πυροβολεί και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ξέφυγε 11-6. Παρόλα αυτά ο Εθνικός ισορρόπησε τη διαφορά αλλά δε μπόρεσε να πλησιάσει καθώς Στοΐλοβιτς και Μήλης τελείωσαν τον αγώνα χωρίς άλλες περιπέτειες για την ομάδα τους.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μενεσλής. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Πιρπινιά.