Αγχωτικό διπλό στην Αλεξ/πολη για Φοίβο, του έβαλαν δύσκολα οι Κύκλωπες

Τα «δόντια» τους στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου της Α2 Φοίβο Συκεών έδειξαν οι Κύκλωπες.

Στην Αλεξανδρούπολη η ομάδα του Ηλία Παπαχρήστου έκανε ένα τρομερό ξεκίνημα στο ματς και έφτασε λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου να προηγείται 9-4. Η έμπειρη ομάδα της Θεσσαλονίκης που έχει φτιαχτεί για άνοδο στην Α1, επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε τα ηνία αυτού με το α’ μέρος να ολοκληρώνεται με αυτή μπροστά στο σκορ με 11-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίβος είχε το πάνω χέρι, με τους Κύκλωπες όμως να είναι κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη, πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ, να είναι τα 5 γκολ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Μίγγας αποβλήθηκε με 3 δίλεπτες και οι Κύκλωπες μείωσαν στο σκορ, με την ψαλίδα να κλείνει τελικά στα τρία τέρματα διαφορά, 25-28.

Πρώτος σκόρερ των Κυκλώπων αλλά και του αγώνα ο Άκης Χαραλαμπίδης με 9 γκολ, εξαιρετικός και ο Μπουλταδάκης με 7.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 6-3, 9-4, 9-9, 11-12 (ημχ) 12-14, 14-17, 15-20, 19-24, 21-25, 25-28

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ηλίας Παπαχρήστου): Καραβασίλης Δ., Νικολαΐδης, Ξηρόπουλος, Ανδρεαδάκης 2, Γκάρας 1, Δέτσιος 2, Κωστόπουλος, Λαϊλισίδης 3, Μαμούρης, Μπασδάνης 1, Μπουλταδάκης 7, Οικονόμου, Λέξας, Χαραλαμπίδης 9, Γλήνιας.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Δέλιας, Μεγίδης, Αθανασιάδης 2, Μήγγας 4, Παπαδόπουλος 3, Μανωλούδης 3, Πατσιάς 2, Βούζνιτς, Τσιντίδης 6, Σιγγιρίδης 2, Παντελίδης, Θοφάνους, Χαραλαμπίδης, ‘Αγιος, Παπαγεωργίου, Ελοζίεβα 6.

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 4/4-4/4