Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Ασπίδα με την πρώτη εντός έδρας νίκη της χρονιάς!

Νικηφόρο ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της Ασπίδας Ξάνθης που επικράτησε στο “Φίλιππος Αμοιρίδης” του Απόλλωνα Σταυρούπολης με 27-23

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τα πρώτα 20 λεπτά όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και με επιμέρους σκορ 7-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 12-8 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.  Την σημαντική αυτή διαφορά με σκαμπανεβάσματα οι ξανθιώτες κατάφεραν να την διαφυλάξουν σε όλη την διάρκεια του δεύτερου μέρους χωρίς να υπάρξει κάποιο σημείο της αναμέτρησης που να κινδυνέψουν να χάσουν τη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για την Ασπίδα οι Αγαθόνικος και Μουλάκης με σημαντικά γκολ να πετυχαίνουν και οι Κόλλιας, Καλιωράκης, Νικολαίδης και Καραμανώλης, ενώ απο την ομάδα της Σταυρούπλης τοπ σκόρερ ήταν οι Λυμπούδης και Μαυρίδης

Τα δεκάλεπτα: 3-2, 5-5, 12-8(ημίχρονο), 17-13, 23-18, 27-23(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος  9, Ακτενίζογλου, Βασιλακόπουλος, Ευθυμίου, Καίκης, Καλιωράκης 3, Κόλλιας 4, Μαργαρίτης, Μουλάκης  6, Καραμανώλης 2, Νικολάιδης  3, Πανδράκης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής, Σαλή Ογλου, Χιασμάς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Παππάς, Διόμης  1, Λίτος, Φωτιάδης, Μίμης, Μπιτσιάνης  1, Τσακαλίδης  2, Λυμπούδης  11,  Μακρυγιάννης, Δουλαβέρης, Εμμανουηλίδης, Μαυρίδης  8