Δυναμική επιστροφή με νίκη στην Θεσσαλονίκη για την Ασπίδα Ξάνθης!

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην δράση η Ασπίδα Ξάνθης που στην επιστροφή της στην Β’ Εθνική έφυγε νικήτρια απο την Θεσσαλονίκη κερδίζοντας με 33-20 τον Μακεδών.

Η ομάδα του Θεόδωρου Βαφειάδη επέστρεψε μετά απο δύο χρόνια και έδειξε απο το πρώτο της κιόλας ματς πως η Ξάνθη παραμένει παραδοσιακή δύναμη του σπορ. Πρωταγωνιστές της νίκης οι παλιοσειρές Ναθαναηλίδης και Καζαντζίδης αλλά και οι νέοι Ακτενίζογλου, Μουλάκης, Ασκεπίδης, Βασιλακόπουλος έδωσαν σημαντικά γκολ. Βέβαια κανένας παίκτης της ξανθιώτικης ομάδας δεν υστέρησε στην επίτευξη της πρώτης νίκης της Ασπίδας.

Σε ένα ματς που το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με της δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ, όμως στην επανάληψη μόλις βρήκαν ρυθμό οι παίκτες της Ασπίδας απλα δεν πιανόταν και με επι μέρους σκορ 1-8 στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου και 7-19 σε όλο το δεύτερο μέρος η Ασπίδα Ξάνθης επέστρεψε θριαμβευτικά

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 8-7, 13-14(ημίχρονο), 14-22, 18-26, 20-33(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος  2, Ακτενίζογλου  5, Ασκεπίδης 3, Βασιλακόπουλος  3, Ευθυμίου, Καζαντζίδης  5, Καλιωράκης, Καραμανώλης  1, Κόλλιας  3, Μουλάκης  4, Ναθαναηλίδης  6, Νικολαίδης, Παπαδόπουλος, Πατσατζής 1, Χασμάς