Απο Έβρο μέχρι Χαλκιδική ο όμιλος των ομάδων της Θράκης στις Μεικτές! Όσα πρέπει να ξέρετε για τα Πανελλήνια πρωταθλήματα Κ12 και Κ14

Την Τρίτη 19/11 και ώρα 11:00 στα γραφεία της ΕΠΟ θα διενεργηθεί η κλήρωση για τον καθορισμό του αγωνιστικού προγράμματος των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων Κ-12 και Κ-14.

Τα πανελλήνια πρωταθλήματα Κ-12 & Κ-14 θα διεξαχθούν σε ομίλους. Στην εν λόγω φάση οι όμιλοι θα είναι οκτώ (8) και συγκροτήθηκαν με γεωγραφικά κριτήρια για οικονομικούς λόγους. Στον 1ο όμιλο πέρα απο της τρεις Ενώσεις της Θράκης(Έβρος, Θράκη, Ξάνθη) θα μετέχουν και οι Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Μακεδονία και Χαλκιδική. Οι αγώνες σε κάθε όμιλο θα προκύψουν μετά από κλήρωση θα είναι μονοί, οι αγώνες θα διεξαχθούν στην έδρα της ομάδας που θα κληρωθεί ως γηπεδούχος. Την πρόκριση στην επόμενη φάση θα πάρουν οι 2 πρώτοι του ομίλου και θα αντιμετωπίσουν τους δύο πρώτους του 2ου ομίλου σε νοκ άουτ αγώνες οπού γηπεδούχοι θα είναι οι πρώτοι των ομίλων.

Στο πρωτάθλημα Κ-12 η διάρκεια θα είναι 60 λεπτά (30’ το κάθε ημίχρονο) και στο Κ-14, 70 λεπτά (35΄ το κάθε ημίχρονο) Από την 2η Φάση των αγώνων και μετά, στην περίπτωση κατά την οποία κατά την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι ομάδες είναι ισόπαλες, τότε η νικήτρια ομάδα ανακηρύσσεται μετά από εκτέλεση επανορθωτικών λακτισμάτων (πέναλτι), χωρίς παράταση

Στο πρωτάθλημα Κ-12 δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής ποδοσφαιριστές που ανήκουν σε οποιαδήποτε Π.Α.Ε. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν έως τέσσερις (4) συνολικά ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα ερασιτεχνικά ιδρυτικά σωματεία των Π.Α.Ε. άλλως θα υπάρχουν κυρώσεις σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 1 του
ΚΑ.Π.

Για το πρωτάθλημα Κ-14, δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι ποδοσφαιριστές, που ανήκουν είτε στα τμήματα υποδομών των ερασιτεχνικών ιδρυτικών σωματείων των Π.Α.Ε., είτε στα τμήματα υποδομών των Π.Α.Ε. με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχουν αγωνιστική συμμετοχή ούτε ενός λεπτού στα πρωταθλήματά τους (Super League 1, Super League 2 και Football League).

Στα Πρωταθλήματα Κ-12 και Κ-14 επιτρέπονται, έως και επτά (7) αλλαγές, οι οποίες θα πραγματοποιούνται σε τρείς (3) διακοπές του αγώνα ανεξάρτητα από τις θέσεις που αγωνίζονται, απαγορευμένης της επανασυμμετοχής οποιουδήποτε από τους ποδοσφαιριστές που αντικαταστάθηκαν στον ίδιο αγώνα. Η ομάδα μπορεί να πραγματοποιήσει τον παραπάνω αριθμό αλλαγών σε τρεις (3) το ανώτατο φυσικές διακοπές του αγώνα [τρείς (3) ξεχωριστές διακοπές για κάθε ομάδα]. Η κατά παράβαση χρησιμοποίηση επιπλέον φυσικής διακοπής, συνιστά αντικανονική συμμετοχή για τον ποδοσφαιριστή που μπήκε (έγινε τακτικός) και σε περίπτωση ένστασης, επιφέρει τις προβλεπόμενες από τον Κ.Α.Π. κυρώσεις

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε την πλήρη προκήρυξη των διοργανώσεων.