“Έσπασε” και πάλι καρδιές το ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης, μεγάλος νικητής ο Εθνικός!

Σχεδόν κάθε χρόνο τα παιχνίδια μεταξύ Εθνικού και Ολυμπιάδας για το ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ είναι συναρπαστικά και η πρώτη μεταξύ τους φετινή συνάντηση δεν αποτέλεσε εξαίρεση.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» οι δύο ομάδες της Αλεξανδρούπολης πρόσφεραν όμορφο θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Το ματς δεν ήταν ωστόσο ντέρμπι από την αρχή αφού η Ολυμπιάδα είχε τα ηνία του αγώνα στο α’ ημίχρονο, το τέλος του οποίου την βρήκε να προηγείται με 32-18. Η αντεπίθεση του τυπικά γηπεδούχου Εθνικού άρχισε από την 3η περίοδο και κορυφώθηκε στην τελευταία, εκεί όπου έγινε ένα “ροντέο” και όλα θα μπορούσαν να συμβούν. Δύο λεπτά πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 50-50, με αυτήν του Στέλιου Τελούδη να παίρνει τελικά τη νίκη με 58-56.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους (όσο αφορά το πρωτάθλημα) για τον β’ γύρο, όπου αναμένονται νέες συγκινήσεις…

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 18-32, 37-42, 58-56

Εθνικός (Τελούδης Στ.): Κιτσόπουλος 11 (2), Σιταρίδης 10 (2), Θεολογίδης 2, Σύσιου, Μίχος, Παπαδούδης 16, Τσάγιας 2, Γεροκώστας, Πασσιάς 10 (2), Κανάκης 7 (1).

Ολυμπιάδα (Κανδύλης Γ.): Παυλίδης, Δρούμπαλης, Γιαβρίδης 11 (2), Δαβουδάνης 22(2), Κιουρκτσής, Τσιφλίκογλου 6 (2), Ζιούτης 2, Μπολιός 3, Γαλαχουσίδης, Γιαμάς 2, Χαλκιάς 10 (1).