Πρώτη νίκη στη σαιζόν με ανατροή για την Ασπίδα Ξάνθης κόντρα στη ΜΕΝΤ! Τα αποτελέσματα στην Α2 Γυναικών

Το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς κατέκτησε η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης που επικράτησε με 57-52  της ΜΕΝΤ.

Η ομάδα του Νεδίμ Καρά Αχμέτ όπως και στο Κύπελλο έτσι και στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά στην Ξάνθη, επικράτησε της ομάδας της Θεσσαλονίκης και μάλιστα με ανατροπή καθώς η ΜΕΝΤ ήταν μπροστά στο ημίχρονο  όμως με εξαιρετική παρουσία όλων των κοριτσιών που βοήθησαν σε άμυνα και επίθεση η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε την ολική ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 19-19, 23-36, 37-44, 57-52

Διαιτητές: Λάλλα-Λαζαρίδης

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη 6(2), Θωμαϊδου 4(1), Καραλίδου Σ. 9, Μαμαλίγκατζη 12(3),  Καραλή, Αντώνογλου 8(1), Σουλιώτη 7, Βαρελτζή 10, Χαλκίδου, Καρακώστα 1, Φραγκιουδάκη.

ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Μουμτζή 15(3), Θώμογλου 2, Κουλακιώτη 18(1), Γιαννουσίου 5, Μπουντούκα 6, Νικολή, Αβρονιδάκη, Γενναίου 6.