Πρεμιέρα με το «αριστερό» για Εθνικό στη Volley League

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Ηρακλή στην έδρα του γνώρισε στην πρεμιέρα της Volley League ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Έβρου με εξαίρεση το 3ο σετ δεν μπόρεσε να κοντράρει τον «Γηραιό» που έφυγε με το διπλό από το «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Η νεανική ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου έβγαλε όρεξη και ενθουσιασμό αλλά ακόμα θέλει χρόνο για να γίνει πιο ανταγωνιστική. Μάλιστα αγωνίστηκε και χωρίς τον Σέρβο πασαδόρο της Μιχάιλο Λιουμπισάβλιεβιτς.

Ο Ηρακλής δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο του αγώνα και σε 62 λεπτά ολοκλήρωσε την ετιτυχία του. Με δύο μεγάλα σερί 6-0 από τα σερβίς του Προύσαλη και του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής πήρε μεγάλη διαφορά στο 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός κράτησε μέχρι το 8-9. Εκεί πήγε πάλι ο Μαυροβουνιώτης στο σερβίς και με συνολικό σερί 9-0 έκανε το σκορ 18-8 και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ. Στο 3ο σετ οι ακρίτες βρήκαν καλύτερο ρυθμό, ενώ ο προπονητής του Ηρακλής Γιάννης Ορφανός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της αποστολής.

Ο Ηρακλής με τους Μαυροβουνιώτη, Τζιουμάκα ξέφυγε 11-8 και με τον Ροντρίγκες που έπαιξε βασικός στο 1ο και στο 3ο σετ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο 16-11. Ο Εθνικός μείωσε στο -3 (16-19) αλλά τη χαριστική βολή στον Εθνικό έδωσε ο Ορεστιαδίτης Γιώργος Πεντίδης καθώς με το σερβίς του έκανε σερί 6-0 και έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Σταματόπουλος, Βασιλάκης, Γραμματεία: Σκαρλατούδη