Υπεροχή Κυκλώπων και μεγάλη νίκη επί του ανταγωνιστή για την παραμονή Αμυνταίου!

Έχοντας το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης στο πρώτο τους εντός έδρας ματς στην Α2 επικράτησαν 36-24 των Ελπίδων Αμυνταίου.

Στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και στο πλαίσιο της 2ης στροφής του Βορείου Ομίλου, οι Κύκλωπες ήταν κυρίαρχοι μπροστά στον κόσμο τους. Με πιεστική άμυνα, πολλούς αιφνιδιασμούς και καλούς συνδυασμούς, γκολ από τα έξι μέτρα και το πίβοτ, έφτασαν να προηγούνται 19-12 στο α’ ημίχρονο.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, σε ένα κατά τα άλλα σκληρό παιχνίδι με ένταση και αρκετές δίλεπτες. Στο 45′ ο Καντσής των Ελπίδων αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα : 3-1, 6-2, 10-4, 13-6, 16-9, 19-12 (ημίχρονο), 23-12, 25-15, 27-16, 30-19, 33-21, 36-24 (τελικό).

Κύκλωπες Αλεξ/πολης (Παπαχρήστου): Καραβασίλης Δ., Νικολαΐδης, Ανδρεαδάκης 4, Γκαράς 6, Δέτσιος 1, Καραβασίλης Β., Κωστόπουλος 1, Λαιλισίδης 5, Μαμούρης 2, Μπασδάνης 1, Μπουλταδάκης 5, Ναβροζίδης 5, Οικονόμου, Τέλιος, Χαραλαμπίδης 6, Χαριτούδης.

Ελπίδες Αμυνταίου: Τζοβάρας 1, Αναστασιάδης 4, Παπαϊωάννου, Γιαννιτόπουλος, Χατζημηνάς 2, Γιώσκος 3, Γατσίδης, Παπαχρήστου 9, Χαραλαμπίδης, Πετρίδης 1, Ασιανός, Κάντσης 4.