Στη Νίκη το ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης, έδειξε τα «δόντια» του ο Φοίνικας

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης ήταν η μεγάλη νικήτρια του τοπικού ντέρμπι με τον Φοίνικα για την 2η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας βόλεϊ των γυναικών.

Η έννοια της λέξης ντέρμπι δεν έμεινε μόνο στην θεωρία αλλά αποδείχθηκε και στην πράξη αφού με εξαίρεση το 1ο σετ στο οποίο η Νίκη επικράτησε άνετα με 25-10, τα άλλα 3 κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας ήταν αυτός που ισοφάρισε με 25-22, ενώ στο τρίτο έφτασε να προηγείται με 18-13, αλλά η Νίκη έκανε την ανατροπή και μετά το 20-13 με το οποίο προηγήθηκε, κατέκτησε το σετ με 25-23. Στο 4ο σετ τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη πήραν προβάδισμα 12-9 και στη συνέχεια ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 17-10, παίρνοντας το σετ με 25-18, με την ομάδα πάντως του εορτάζοντα Δημήτρη Τσουλκανάκη να παλεύει μέχρι το τέλος και αυτό το σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 22-25, 25-23, 25-18)

Νίκη Αλεξ/πολης (Ανδρεάδης): Πεπόνη, Καραμιχάλη, Παπάζογλου, Μπαχλάβα, Σιδηροπούλου, Χατζηνικολάου, λ- Κάλφα, λ- Καραμπάση (Παπαδάτου, Ανδρεάδη, Κεσεσίδου).

Φοίνικας Αλεξ/πολης (Τσουλκανάκης): Τζήλλα, Χατζηχαραλάμπους, Αθανασοπούλου, Πολυζωίδου, Σιρδάρη, Ξανθή, λ- Πασπαλά, λ- Παπαμαρκεζή (Χήτα, Φλωρίδου, Γερουλίδου, Αρχιμανδρίτη).