Ματσάρα στο ΔΑΚ και ιστορική νίκη στο τάι μπρέικ για τον Ερμογένη Ξάνθης επί του Άθλου Ορεστιάδας!

Πραγματοποιόντας σπουδαία εμφάνιση η ομάδα του Ερμογένη Ξάνθης πέτυχε μεγάλη νίκη στο Θρακιώτικο ντέρμπι με Άθλο Ορεστιάδας, επικρατώντας με 3-2 στο ΔΑΚ Ξάνθης σε μια ισορική νίκη για τον ξανθιώτικο σύλλογο.

Στο πρώτο σετ το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με της δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο όμως οι ξανθιώτες με τρομερές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να φτάσει στο 25-22 για το 1-0. Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος για τους ξανθιώτες που δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον Άθλο να διεκδικήσει κάτι απο το σετ με το 25-17 να φέρνει το 2-0 κάτω απο έντονα πανυγήρια των φίλων των γηπεδούχων. Εν αντιθέσει με το τρίτο σετ που η ομάδα της Ορεστιάδας ήταν εντυπωσιακή χτίζοντας μεγάλη διαφορά που ομως οι ξανθιώτες κατάφεραν να φέρουν ακόμη και στο -2(16-18) όμως ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων τους οδήγησε στη νίκη με 25-18 για την μείωσε του σκορ σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Ερμογένη ξεκίνησε εντυπωσιακά(6-1 και 9-4), με τους ξανθιώτες να βγάζουν μεγαλύτερη φρεσκάδα σε αντίθεση με την ομάδα του Άθλου που έδειξε κουρασμένη απο την μεγάλη προσπάθεια στο τρίτο σετ. Πάντως στα μέσα του σετ η έμπειρη ομάδα του Άθλου έβγαλε φοβερή αντίδραση ισοφαρίζοντας σε 16-16 ενώ πήρε για πρώτη φορά και κεφάλι στο σκορ με 17-18, κάτι που έφερε όμως την άμεση και εντυπωσιακή αντίδραση των παικτών του Δημήτρη Παρασκευόπουλου που οχι απλά ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ αλλά με το 20-18 έδειξαν οτι είναι αποφασισμένοι για τη νίκη, όμως και πάι οι παίκτες του Παναγιώτη Τσιακμάκη έβγαλαν την δεδομένη ποιότητα τους στο παρκέ ισοφαρίζοντας σε 20-20 αλλά παίρνοντας και το προβάδισμα με 20-21 και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων ήταν ποιο ψύχραιμοι φτάνοντας στο 24-26 και το 2-2 στέλνωντας το ματς στο τάι μπρέικ

Στο τάι μπρέικ η ομάδα της Ξάνθης έχοντας την θερμή υποστήριξη των φίλων της έβγαλε ψυχή και πάθος και κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη με 3-2 σετ. Νίκη που αφιερώθηκε στον προπονητή Δημήτρη Παρασκευόπουλο και Πρόεδρο Δημήτρη Μακρυνίτσα που είχαν την ονομαστική τους γιορτή. Τον πρώτο βαθμό της χρονιάς πήρε ο Άθλος που παρά την ήττα έδειξε σημάδια αντίδρασης και δεδομένα θα βγάλει αντίδραση στα επόμενα ματς

Τα σετ(3-2): 25-22, 25-17, 18-25, 24-26, 18-16

ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ματθαίος, Άρμπυρος, Τσατσούλας, Μετγιάζης, Μπανιώτης, Λαντζουράκης, Παυλίδης, Τερζόγλου, Χατζίδης(λ), Βογιατζής, Ανδρεάδης, Νιακόπουλος(λ), Ζούγρης, Σκαρλατίδης Ν.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: Καρδαμανίδης, Αρχοντούδης(λ), Καρράς(λ), Ράπτης, Χατζημαρινάκης, Μαρκίδης, Καραβατζής, Σκαρλατίδης Γ., Γραμματικάκης, Τριανταφυλλίδης, Τσολακίδης, Ουζουνίδης