Με το αριστερό η πρεμιέρα στην Α2 για την Ασπίδα Ξάνθης με ήττα στο Ιβανώφειο απο Ηρακλή! Τα αποτελέσματα

Με ήττα ξεκίνησε της υποχρεώσεις της η Ασπίδα Ξάνθης, που δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ηρακλή στο Ιβανώφειο χάνοντας με 62-40.

Η ομάδα του Νεδίμ Καρά Αχμέτ ήταν άκρως ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά την οποία και διαφύλαξαν με άνεση μέχρι το τέλος ανεβάζοντας μάλιστα τον δείκτη του σκορ στο +22.

Κορυφαίες για της νικήτριες οι Σακουλάκη, Λογδανίδου και Βασιλειάδου ενώ για της ξανθιώτισσες πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Μαμαλίγκατζη.

Δεκάλεπτα: 19-16, 28-22(ημίχρονο), 49-31, 62-40

Διαιτητές:  Μπούγλος Π.-Γιατρόπουλος

Ηρακλής (Λαμπρόπουλος-Κατωπόδη): Τσουμπερλή 8, Παπαβασιλείου 5(1), Τζίκου 4, Κλιματσάκη, Πάπα, Παγκαλίδου, Σακουλάκη 11(3), Λογδανίδου 11, Γιαννούδη 7(7/8β.), Πετρίδου 3(1), Βασιλειάδου 10, Θωμά 3(1).

Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Παυλάκη, Καραλίδου Σ. 6(1), Βαρελτζή 7, Ευθυμίου, Μαμαλίγκατζη 13(2),  Θωμαϊδου 2, Αντώνογλου 5(1), Πετρίδου 1, Φραγκιουδάκη 3, Σουλιώτη 3(1).