Απίστευτο φινάλε στην μάχη της πρώτης θέσης του Δ’ ομίλου μεταξύ Θαλασσιάς και Ορφέα Ξάνθης!(+pics)

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς αποδείχτηκε αυτό της Αναγέννησης Θαλασσιάς με τον Ορφέα Ξάνθης στην αυλαία της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης, με τον Ορφέα να κρατά την πρωτιά με το προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο μέρος όμως η απίστευτη αντεπίθεση της Αναγέννησης έφερε το τελικό 2-2 με την Θαλασσιά να είναι αυτή που τελικά πήρε την πρωτιά αφήνοντας δεύτερο τον Ορφέα

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία για την Αναγέννηση στην διοργάνωση με την ομάδα του Τάσου Κελλίδη να δίνει εξαιρετική μάχη απέναντι στον ισχυρό αντίπαλο της, δείχνοντας πως και φέτος θα είναι πολύ ισχυρή δικαιολογώντας μάλιστα και όσους την θεωρούν το πρώτο φαβορί για τον φετινό τίτλο. Απο την άλλη η ομάδα του Μπάμπη Χατζημεστή έχοντας σιγά σιγά στην άκρη του μυαλού της και την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει έχοντας τα ηνία του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως η αδράνεια στο φινάλε έφερε το αρνητικό αποτέλεσμα για τον Κυπελλούχο Ξάνθης

Τα γκολ για τον Ορφέα σημείωσε στο 35′ και 44′ ο Κουκουρίγκος, σε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος με εκατέρωθεν καλές στιγμές, ενώ στην επανάληψη και ενώ όλα έδειχναν πως ο νικητής είχε κριθεί η Αναγέννηση κατάφερε να μειώσει στο 90′ με τον Πάρη Κοτόπουλου, ο οποίος μάλιστα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων προκάλεσε “εμφράγματα” σκοράροντας ξανά για το 2-2!

Έτσι στην κλήρωση των προημιτελικών η Αναγέννηση θα μπεί στο γκρούπ των πρωτοπόρων των ομίλων ενώ η ομάδα του Ορφέα σε αυτή των δεύτερων και έτσι δεν θα αποφευχθεί το μεγάλο ντέρμπι. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Δρακίδης με βοηθούς τους Σπύρο Σπάρταλη και Γιώργο Χρυσέλη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ: Περπερής, Βασιλειάδης(46′ Κοτζάκελης), Μουζαφέρογλου, Κελίδης, Σαρηγιαννίδης, Τουργαίδης Κ., Πεντεζίδης(67′ Τουργαίδης Στ.), Σταύρου, Κοτόπουλος, Κουτσομιχάλης(67′ Καζάκης), Δασκαλάκης(67′ Αλήογλου)

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ναθαναηλίδης, Τζαμπάζ Χακή, Βρίγκος(84′ Χασανκήλ), Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης, Ζυγκολάρι, Ξαντινίδης(49′ Βουλγαρίδης), Χίντ Ιμέρ(85′ Τσιτάκ), Κουκουρίγκος