Όνειρο ήταν και πάει για την Εθνική που κέρδισε τους Τσέχους όμως δεν κατάφερε να πιάσει την διαφορά!

Η Εθνική μας δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη με +12 απέναντι στην Τσεχία και μετά το τελικό 77-84 αποχαιρετά την συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου…

Η Ελλάδα, η οποία «πληρώνει» την ήττα από την Βραζιλία, πάλεψε, όμως η αστοχία στις βολές της κόστισε την διαφορά, ενώ συνολικά οι διεθνείς μας έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Ο Νικ Καλάθης ήταν συγκλονιστικός, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σλούκας, όμως δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν την διαφορά στην Εθνική μας.

Καλάθης και Σλούκας ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και η Ελλάδα πήρε τα ηνία, δείχνοντας πως μπορεί να παλέψει για το απαιτούμενο +12. Η διαφορά έφτασε στους 9 για την Ελλάδα με 5-14, όμως οι Τσέχοι αντέδρασαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-18. Η διαφορά έφτασε ξανά στους 9 με 17-26 στο 15’, αλλά σε εκείνο το σημείο η Εθνική μας κόλλησε. Οι αντίπαλοί μας ροκάνισαν την διαφορά σταδιακά και με το τέλος του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με 33-32.

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο +5 με 42-37 στο 23’, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας επέστρεψαν και πάλι, φτάνοντας στο 42-42 (25’). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήρθε από τον πάγκο και έδωσε άλλη πνοή στην Ελλάδα, με τα πράγματα να αλλάζουν. Οι διεθνείς μας πήραν τα ηνία και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 49-57, ενώ έφτασαν και σε σκορ πρόκρισης με 51-63 (32’). Ο πάγκος μας χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Γιάννης με ανύπαρκτο 5ο φάουλ, με τους Τσέχους να μειώνουν στους 6 με 61-67 (34’). Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 9 με 61-70, όμως με ένα 7-0 των αντιπάλων μας το σκορ έφτασε στο 68-70. Η Ελλάδα έφτασε στους 7 (70-77) στο 38’, όμως ο Σατοράνσκι με ένα μεγάλο σουτ έκανε το 72-77 στο 39’.  Στη συνέχεια οι Έλληνες παίκτες δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με το τελικό 77-84 να δίνει την πρόκριση στους Τσέχους.

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο 12, Αντετοκούνμπο Θ. 11, Μπουρούσης 2, Καλάθης 27, 6ρ, 6 α), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 6, Σλούκας 16