“Αυτοκτόνησε” ο ΠΑΟΚ που νίκησε την Σλόβαν αλλά δεν ήταν αρκετό και έμεινε εκτός Ευρώπης!

Αν και τελικά κέρδισε με 3-2 ο ΠΑΟΚ έμεινε απο νωρίς εκτός Ευρώπης, και μετά τον αποκλεισμό του απο τον Άγιαξ απο το Champions League αποκλείστηκε και απο το Europa League μην μπορώντας να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 κόντρα στην Σλόβαν με τους Σλοβάκους να περνούν στους ομίλους

Ο ΠΑΟΚ πίεσε από το πρώτο λεπτό, ακόμα και έτσι όμως έδειξε πως δεν είχε το καθαρό μυαλό για να βρει τον τρόπο να απειλήσει. Είχε μια πολύ καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Άκπομ, έχασε μία ακόμα με τον Πέλκα προς τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αλλά μέχρις εκεί… Το ακόμα χειρότερο ήταν πως η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν κατάφερε να κρατήσει σε πέμπτο παιχνίδι φέτος το μηδέν. Και αυτή τη φορά το κόστος ήταν μεγαλύτερο. Ο Μεντβέντεφ με έναν φοβερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1 για τη Σλόβαν και της έδωσε τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ έκανε το απίστευτο… πιστευτο. Μέσα σε πέντε λεπτά είχε ανατρέψει το σκορ. Γκολ ο Λημνιός στο 47’, γκολ ο Σφιντέρσκι στο 50’ και η Τούμπα στα “ουράνια”. Το γήπεδο είχε γείρει, ο ΠΑΟΚ πίεζε συνεχώς για το τρίτο γκολ αλλά και πάλι έδειξε τις μεγάλες του αμυντικές; αδυναμίες. Από το πουθενά η Σλόβαν απείλησε με τον Χόλμαν και στο κόρνερ που κέρδισε ήρθε το 2-2. Οι παίκτες του Φερέιρα έψαχναν το κουράγιο τους για να κυνηγήσουν την ανατροπή ψάχνοντας ακόμη δύο γκολ.  Και όμως ξαναβρήκε ζωή στο 87’ με το γκολ του Γιαννούλη, πίεσε για να κάνει το 4-2, έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Άκπομ, όμως, δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε απο τον Αύγουστο εκτός Ευρωπαϊκών διοργανώσεων

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία), Βοηθοί: Μεχμέτ Τσουλούμ, Στέφαν Χάλμπεργκ (Σουηδία), Τέταρτος: Κρίστοφερ Κάρλσον (Σουηδία)

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι (64’ Μίσιτς), Ελ Καντουρί (31′ λ.τ. Αουγκούστο), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (46’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Γιαν Κόζακ): Γκρέιφ, Ντε Γκαμπς, Μόχα (78’ Σουκότσκι), Σποράρ, Ιμπραχίμ (68’ Νόνο), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν, Μποζίνκοφ, Μπάιριτς, Ντε Μάρκο.