Άνετο ξεκίνημα για τον Ηρακλή Ζυγού στο Κύπελλο με νίκη στην Σταυρούπολη

Στην Σταυρούπολη παρά την πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού τερματοφύλακα της Δόξας Αλέξη Τολμίδη ο Ηρακλής κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές, εκμεταλλευόμενος και την διαφορά δύο κατηγοριών των δύο ομάδων παίρνοντας ένα εύκολο τρίποντο στην πρεμιέρα του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης

Η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη μπήκε πολύ δυνατά απο την αρχή του αγώνα με το πρώτο 45λεπτο να τελειώνει με 0-1 χαρις το γκολ του Κυριάκου Κωφφίδη και το νεαρό κίπερ της Δόξας να έχει “κατεβάσει ρολά”. Στην επανάληψη η ομάδα του Ζυγού συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και κατάφερε όντας και πιο έτοιμη μια και ξεκίνησε νωρίτερα προετοιμασία να λυγίσει την άμυνα της Δόξας. Με ένα γκολ του Χασιώτη και δύο του Νίκου Πανταζίδη που πέρασε στο ματς ως αλλαγή οι “κυανόλευκοι” έφτασαν στο 4-0 και ξεκίνησαν με τρίποντο την παρουσία τους στην διοργάνωση ενώ απο την άλλη η ομάδα του Μιχάλη Μιχαηλίδη παρά το εύρος του σκορ στο φινάλε έδειξε πολύ θετικά στοιχεία.

Την δεύτερη αγωνιστική ο Ηρακλής θα υποδεχτεί την Ελπίδα Γενησέας, ενώ η Δόξα Σταυρούπολης έχει ρεπό και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ματς της τρίτης αγωνιστικής με την Ελπίδα στην Γενησέα

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μόσχος Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Γιώργο Χρυσέλη και Γιώργο Γκώγο.

ΔΟΞΑ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Τολμίδης, Εκιτσίδης, Ιωαννίδης Αθ., Τσορμπατζίδης, Μιχαηλίδης, Αγαθαγγελίδης, Πυργιώτης, Αγαθάκης Στε., Τόλε(65′ Αγαθάκης Στα.), Καρτσανάι(62′ Ιωαννίδης Κ.), Ξενοκώστας

ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ: Μανιάς, Βαφειάδης(65′ Πανταζίδης), Τηλαβερίδης, Κριεζής(46′ Ευθυμιάδης), Κιομουρτζής, Πανέρης(46′ Δημητριάδης), Παπαδόπουλος, Χασιώτης, Καλογιάννης, Καράμπελας(60′ Ξουπλίδης), Κωφφίδης