Έδωσε μεγάλη μάχη ο Ορφέας Ξάνθης που λύγισε στα πέναλτι απο τον Πανσερραϊκό!

Τρομερός Ορφέας Ξάνθης που παρά τις απουσίες στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στον Πανσερρϊκό σε κανονική διάρκεια(1-1) και παράταση(2-2) όμως στα πέναλτι οι Σερραίοι ήταν πιο εύστοχοι φτάνοντας στη νίκη με 4-3, με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι ξανθιώτες λόγω αποβολής του Ιμέρ στην παράταση

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 40′ με τον Παπαβασιλείου, με τους ξανθιώτες να αντιδρούν με την έναρξη του δευτέρου μέρους και να ισοφαρίζουν με τον Κώστα Ξαντινίδη, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση ο Παπαβασιλείου ήταν αυτός που βρήκε ξανά δίχτυα για να κάνει το 2-1, και ενώ η ομάδα της Ξάνθης απο το 95′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χίντ Ιμέρ. Παρότι με παίκτη λιγότερο ο Ορφέας έδωσε μεγάλη μάχη και στο 118′ κατάφερε να στείλει το ματς στα πέναλτι χάρι το τέρμα του Σουκρή Σουκρήογλου

Στην διαδικασία των πέναλτι οι δύο νεαροί τερματοφύλακας Πανσερραϊκού και Ορφέα απέκρουσαν απο ένα πέναλτι, αξιοσημείωτο πως δεν κατάφεραν να σκοράρουν ο Παπαβασιλείου(πέτυχε τα δύο γκολ του Πανσερραϊκού) και ο Σουκρήογλου(σκόραρε το γκολ στην παράταση), με το πέναλτι που έκρινε την αναμέτρηση να είναι αυτό του Ηλία Μακράκη που κατέληξε άουτ. Με τους Σερραίους έστω και αγχωτικό να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση ενώ οι ξανθιώτες επιστρέφουν έχοντας κάνει μια μεγάλη προσπάθεια και δείχνοντας παρά της απουσίες πολύ καλή εικόνα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τακίδης με βοηθούς τους Χαραλαμπόπουλο και Ιωαννίδη όλοι τους της ΕΠΣ Κιλκίς

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γιαννακίδης, Μπάσδας, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης,Πολύζος, Τριανταφύλλου(87′ Ζιώγας), Σαρέγκος(46′ Ομπόσου), Ψάλτης, Πέτρου(65′ Ζέρης), Παπαβασιλείου, Γκούρτσας

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ: Ψυχουδάκης, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Σουκρήογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλίλ Ιμπράμ, Χασάνογλου, Ξαντινίδης(89′ Καραγκιόζης Β.), Χιντ Ιμέρ, Βρίγκος(46′ Κουκουρίγκος)