Ματσάρα και ήττα στην παράταση απο την Σερβία στον τελικό του Ακρόπολις για την Εθνική! Σοβαρός τραυματισμός Αθηναίου

Η Σερβία έκανε το 3/3 στο τουρνουά Ακρόπολις Eurobank κερδίζοντας με 85-80 επί της Ελλάδας στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στον τελικό του τουρνουά Ακρόπολις. Πολύ σοβαρός τραυματισμός για τον Αθηναίου που χάνει το Παγκόσμιο.

Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Ελλάδα πήρε πρώτη ένα προβάδισμα (8-6, 3’), οι Σέρβοι απάντησαν (8-10, 4’), πριν η ελληνική ομάδα ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ως το 27-18 (14’) και το 38-31 (20’).

Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο (45-35, 23’). Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, με τους Σέρβους να πλησιάζουν και πάλι (54-52, 28’30’’).  Η ελληνική ομάδα δεν βρήκε το σουτ που αναζητούσε, αντίθετα οι αντίπαλοί της βρήκαν λύσεις από μακριά με τη διαφορά να μένει σε χαμηλά επίπεδα (61-59, 35’). Ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε την απόσταση στην ελάχιστη δυνατή τιμή της (63-62, 37’) και ο Μπιέλιτσα έδωσε για πρώτη φορά από το τέταρτο λεπτό και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (63-64, 37’18’’). Ο Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 64-69 (39’) και ο Μπιέλιτσα το 64-72 (39’23’’).  Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ισοφάρισε σε 72-72 με 12’’5 για το φινάλε και το γήπεδο να ξεσπά.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Σέρβοι βρήκαν και πάλι τα σουτ που ήθελαν, ήταν εύστοχοι και οι 3/3 βολές του Γκούντουριτς διαμόρφωσαν το 80-85 με 23’’ να απομένουν που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Ήταν το τελευταίο τεστ για την Εθνική Ανδρών εντός συνόρων. Η αποστολή θα αναχωρήσει την Τετάρτη (21/8) με προορισμό την Κίνα για τα τελευταία φιλικά και το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Εθνική Ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κώστα Σλούκα, Κώστα Παπανικολάου και Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ λίγο μετά το 17’ της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος υποβάλλεται σε εξετάσεις με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για ρήξη χιαστών

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 (κ.α.), 80-85

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5, Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15, Μπουρούσης 10, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 4, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 20, Αντετοκούνμπο Θ. 17.