Εκτός Ευρώπης ο Ατρόμητος που έχασε απο την Λέγκια στο Περιστέρι!

Δεν συνεχίζει στην Ευρώπη ο Ατρόμητος πουηττήθηκε με 2-0 στο Περιστέρι από τη Λέγκια Βαρσοβίας, που σκόραρε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι εξασφάλισε έτσι την παρουσία της στα play-offs του φετινού Europa League

Το 0-0 στην Πολωνία πριν από μία εβδομάδα δεν αποδείχθηκε αρκετό για τον Ατρόμητο να ολοκληρώσει την έκπληξη απέναντι στη Λέγκια. Στη σημερινή (14/08) ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Europa League, στο Περιστέρι, η ομάδα της Βαρσοβίας επικράτησε με 2-0 και προκρίθηκε δίκαια στα πλέι οφ της διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός συνέχειας το ελληνικό συγκρότημα. Ο Στολάρσκι στο 29΄ άνοιξε το σκορ και στο 51΄ ο Γκβίλια κλείδωσε την πρόκριση.

Σε σχέση με τον αγώνα της περασμένης Πέμπτης, στο σημερινό (14/08) η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν σαφώς πιο απειλητική, έχασε αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ρόσα, ωστόσο, στο ποδόσφαιρο μετρά η ουσία και όχι ποιος φτάνει κοντά στο γκολ. Η Λέγκια χωρίς να εντυπωσιάσει βρήκε το γκολ σε μία φάση που δεν φαινόταν πως θα είχε αυτή την κατάληξη κι από τη στιγμή που προηγήθηκε τα πράγματα έγιναν πιο απλά.

Παρότι, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο κινητικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στον αγώνα, στο 11ο λεπτό, με το γύρισμα του Ρόσα στη μικρή περιοχή να μην προλαβαίνει να βάλει σωστά το κεφάλι του ο Βέλλιος. Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στο 17΄, με το απευθείας φάουλ του Ρόσα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγέσκι. Ενώ η ελληνική ομάδα είχε ισορροπήσει πλήρως το ματς, η Λέγκια ήταν τελικά αυτή που άνοιξε το σκορ στο 29΄, με το συρτό δυνατό σουτ του Στολάρσκι μετά από ωραία προσπάθεια του Καφού. Αμέσως μετά (32΄) οι Πολωνοί «άγγιξαν» το 2-0 με τον Κουλένοβιτς να αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ατρόμητος έχασε νέα κλασική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Μανούσο, μετά το γύρισμα του Βέλλιου.

Τα πάντα τελείωσαν στο 51΄. Από σέντρα του Βέσοβιτς, ο Γκβίλια με προβολή «έγραψε» το 2-0 και η υπόθεση πρόκριση είχε ουσιαστικά ξεκαθαρίσει. Οι παίκτες του Αναστασίου, μετά και το δεύτερο τέρμα, δεν κατάφεραν ούτε μία φορά να απειλήσουν την εστία του Μαγέσκι στην επανάληψη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μέγερι, Κατράνης, Γούτας, Καχίλα (58΄ Ουγκράι), Χαρίσης, Ρόσα, Μανούσος, Μάντσον (69΄ Ούμπιδες), Νάτσος, Βέλλιος (83΄ Ενσικουλού), Ρισβάνης

ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ (Αλεξάνταρ Βούκοβιτς): Μαγέσκι, Λέουτσουκ, Κβίλια, Ρότσα (62΄ Βιέτεσκα), Μαρτίνς, Καφού, Βέσοβιτς (68΄ Νάγκι), Στολάρσκι, Γέντρεϊτσικ, Λουκίνιας (78΄ Καρλίτος), Κουλένοβιτς