Με το αριστερό στο Eurobasket U16 η Εθνική Παίδων που έχασε στο ντέρμπι με Σερβία!

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος καθώς ηττήθηκε με 77-55 από τη Σερβία και αύριο αντιμετωπίζει την Βοσνία Ερζεγοβίνη (10/8, 17.30, youtube.com/fiba).

Κάτι παραπάνω από θετικά ήταν τα πρώτα λεπτά για την ελληνική ομάδα. Πήρε πρώτη το προβάδισμα, είχε το ρυθμό, πάλεψε για τα ριμπάουντ και μπόρεσε να φτάσει ως το 9-16 (10’) και το 13-20 (12’). Στο σημείο αυτό όμως «κόλλησε». Οι Σέρβοι έγιναν πιο επιθετικοί, πήραν αυτοί με τη σειρά τους τα ριμπάουντ, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν την μπάλα, ισοφάρισαν (20-20, 13’18’’) και με ένα επιμέρους 24-4 έφτασαν στο +13 (37-24, 19’10’’).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στο +19 (50-31, 27’), υπήρξε μια πρώτη αντίδραση (50-37, 28’) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 60-43. διαφορά έφτασε στο +20 (68-48, 33’) και ανέβηκε ακόμη περισσότερα (73-50, 35’27’’). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το φινάλε της αναμέτρησης με το τελικό … να σφραγίζει την αναμέτρηση.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Σαράπα (Λευκορωσία), Μαλμιέρτσα (Ανδόρρα)

Δεκάλεπτα: 9-16, 37-24, 60-43, 77-55

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 11, Τσολάκης 5, Μπαζίνας 20, Γκίκας 2, Κολιός 2, Μαντζούκας 9, Μερμίγκης 4, Πετανίδης 2, Θεογιάννης 2