Με φοβερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο προκρίθηκε στους “8” του Eurobasket U18 η Εθνική του Κουρτίδη! Επόμενος αντίπαλος η Λιθουανία!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Εθνική Εφήβων κατάφερε να ξεπεράσει το δύσκολο, όπως αποδείχτηκε, εμπόδιο της Φινλανδίας και να προκριθεί στους 8 του Eurobasket.

Μετά από το πρώτο κιόλας καλάθι του αγώνα η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ και κυνηγούσε την αντίπαλό της για περισσότερα από 30 αγωνιστικά λεπτά. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Σκανδιναβούς μπροστά στο σκορ με 39-51, όμως κάπου εκεί μίλησε η Ελληνική ψυχή.

Η γαλανόλευκη με κορυφαίο παίκτη και πρώτο σκόρερ τον Νικολαΐδη και με τον Βαλάντη Κουρτίδη να κατεβάζει ρολά κάτω από τις ρακέτες έχοντας 9 ριμπάουντ και 6 πόντους, πέτυχε μια φοβερή ανατροπή, περνώντας σε θέση οδηγού με 57-53.

Το τελικό 68-55 μπορεί να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, ωστόσο οι διεθνείς παίζοντας συγκεντρωμένα και ψυχωμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν την νίκη που τους στέλνει στους “8” της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλός μας η Λιθουανία την Πέμπτη 1/8 στις 21:15 με φόντο μια θέση στην ζώνη των μεταλλίων.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6, Καράμπελας 5 (1), Νικολαΐδης 20 (2), Κλωνάρας, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16 (2), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Γιούσελα, Μέρβολα 1, Σαγιάντιλα 9 (1), Σουόκας 5 (1), Μπλόμγκρεν 10 (2), Αμζιλ 26 (3/6 τρίποντα), Πελτονιέμι, Εξαούκια, Ταϊνάμο 4, Φεντερίκο, Βάρα, Γκούσταβσον.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/40 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 14/22 βολές, 54 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 18 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φινλανδίας: 14/38 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 6/18 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.