Photos: Με γκολ του Φάκη και νίκη στο φινάλε το πρώτο φιλικό τεστ της Ξάνθης στο Πράβετς!

Με νίκη 1-0 ξεκίνησε τα φιλικά παιχνίδια της στο Πράβετς η ομάδα της Ξάνθης, με τους Θρακιώτες να επικρατούν χάρις σε τέρμα του Γιάννη Φάκκη στο 87′ της Χάποελ Νιρ Ραμάτ Χασαρόν

Στο ξεκίνημα η Ξάνθη απείλησε με το σουτ του Ντε Λούκας όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ ενώ λίγο μετά το δεκάλεπτο, ο Μπαξεβανίδης απείλησε με σουτ (άουτ). Ντε Λούκας και Ντε Αμορίμ ήταν οι επόμενοι που απείλησαν, όμως τα σουτ που επιχείρησαν δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Το α’ μέρος έληξε με την ευκαιρία του Γκαργκαλατζίδη, με τον τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ. Στο 55′ ο Φάκκης ήταν άτυχος στην προσπάθειά του με τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι της εστίας της Χάποελ. Στο 87′ όμως ο νεαρός επιθετικός με πλασέ μετά την κάθετη πάσα του Πολέττο, διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Νωρίτερα είχαν καλές στιγμές για την Ξάνθη οι Κοβάσεβιτς (σουτ) – Καρασαλίδης (κεφαλιά).

Ο Ισπανός τεχνικός είχε την ευκαιρία να βγάλει και τα πρώτα συμπεράσματα απο τα περισσότερα απο τα νέα αποκτήματα, μια και αγωνίστηκαν οι 8 απο τους 11 που αποκτήθηκαν, με τους Φοσέρ, Στεπάνοβιτς αλλά και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα Ρενέλα να μην είναι ακόμα σε θέση να πάρουν λεπτά συμμετοχής κάτι που αναμένεται να συμβεί στα επόμενα αρχής γενομένης απο αυτό του Σαββάτου με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου

ΑΟ ΞΑΝΘΗ: Σάο Μπέντο (36′ Αμπαντ, 60′ Σταθάκης), Μπαξεβανίδης (46′ Φασίδης), Μαλεζάς (76′ Τενεκές), Λισγάρας (46′ Καρασαλίδης), Σόσα (67′ Λεωντσάκος), Ντε Λούκας (60′ Καμαρά), Κοβάσεβιτς (78′ Θυμιάνης), Ντε Αμορίμ (46′ Πολέττο), Τζουρίτσκοβιτς (36′ Στάρτζεον), Μπαριέντος (67′ Σουλεϊμάν), Γκαργκαλατζίδης (46’ Φάκκης).