Ολοκληρώθηκαν οι προ-προκριματικοί γύροι σε Champions και Europa League! Τα αποτελέσματα και τα ζευγάρια του 1ου προκριματικού!

Ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη 4/7 οι αγώνες των προ-προκριματικών γύρων σε Champions και Europa League.

Στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση η Φερονικέλι ήταν η νικήτρια του μίνι τουρνουά του προ-προκριματικού γύρου και ταυτόχρονα η ομάδα που κέρδισε το δικαίωμα να αγωνιστεί και στον 1ο προκριματικό γύρο, εκεί όπου ξεκινούν την φετινή τους Ευρωπαϊκή πορεία, η Σέλτικ και ο Ερυθρός Αστέρας.

Στην δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA, προκρίθηκαν οι 7 ομάδες που είχαν αποκτήσει το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα. Στον 1ο προκριματικό γύρο πλέον, σε αμφότερες τις διοργανώσεις, υπάρχει έμμεσο Ελληνικό ενδιαφέρον, αφού ξεκινούν τους αγώνες τους ομάδες, που εκπροσωπούν χώρες, οι οποίες θα παλέψουν με την δική μας, όπως όλα δείχνουν, για την κατάκτηση της 15ης προνομιούχου θέσης στο ranking της UEFA (θυμηθείτε την ανάλυση του SportsAddict).

*Οι ομάδες που αποκλείστηκαν από τον προ-προκριματικό γύρο του Champions League, συνεχίζουν στον 2ο προκριματικό του Europa League. Οι ομάδες που αποκλείστηκαν από τον προ-προκριματικό του Europa League μένουν εκτός Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του προ-προκριματικού γύρου στο Champions League:

Ημιτελικοί

Feronikeli (KOS) v Lincoln Red Imps (GIB) 1-0
Tre Penne (SMR) v FC Santa Coloma (AND) 0-1

Τελικός

Feronikeli v Santa Coloma 2-1

Αναλυτικά τα ζευγάρια του 1ου προκριματικού: (9-10/7 & 16-17/7)

Nõmme Kalju (EST) v Shkëndija (MKD)
Sūduva (LTU) v Crvena zvezda (SRB)
Ararat-Armenia (ARM) v AIK (SWE)
Astana (KAZ) v CFR Cluj (ROU)
Ludogorets (BUL) v Ferencváros (HUN)

Celtic (SCO) v Sarajevo (BIH)
Sheriff Tiraspol (MDA) v Saburtalo (GEO)
F91 Dudelange (LUX) v Valletta (MLT)
Partizani (ALB) v Qarabağ (AZE)
Slovan Bratislava (SVK) v Sutjeska (MNE)

Linfield (NIR) v Rosenborg (NOR)
Valur Reykjavík (ISL) v Maribor (SVN)
Dundalk (IRL) v Riga (LVA)
The New Saints (WAL) v Feronikeli (KOS)
HJK Helsinki (FIN) v HB Tórshavn (FRO)
BATE Borisov (BLR) v Piast Gliwice (POL)

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του προ-προκριματικού γύρου στο Europa League:

Progrès (LUX) v Cardiff MU (WAL)  1-0 (1-2)
La Fiorita (SMR) v Engordany (AND)  0-1 (1-2)
Sant Julià (AND) v Europa (GIB)  3-2 (0-4)
Ballymena (NIR) v NSÍ (FRO)  2-0 (0-0)
Prishtina (KOS) v St Joseph’s (GIB)  1-1 (0-2)
Tre Fiori (SMR) v KÍ Klaksvík (FRO)  1-5 (0-4)
Barry Town (WAL) v Cliftonville (NIR)  0-0 (0-4)

*Σε παρένθεση τα σκορ των επαναληπτικών.

Αναλυτικά τα ζευγάρια του 1ου προκριματικού: (9-10-11/7 & 16-17-18/7)

Malmö (SWE) v Ballymena (NIR)
Connah’s Quay Nomads (WAL) v Kilmarnock (SCO)
Breidablik (ISL) v Vaduz (LIE)
Brann (NOR) v Shamrock Rovers (IRL)
Vitebsk (BLR) v KuPS Kuopio (FIN)

Ordabasy Shymkent (KAZ) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Europa (GIB) v Legia (POL)
Gzira United (MLT) v Hajduk Split (CRO)
Radnicki Niš (SRB) v Flora (EST)
CSKA Sofia (BUL) v Titograd (MNE)

Maccabi Haifa (ISR) v Mura (SVN)
Debrecen (HUN) v Kukësi (ALB)
Jeunesse Esch (LUX) v Tobol Kostanay (KAZ)
FCSB (ROU) v Milsami Orhei (MDA)
Čukarički (SRB) v Banants (ARM)

Crusaders (NIR) v B36 (FRO)
Inter Turku (FIN) v Brøndby (DEN)
St Joseph’s (GIB) v Rangers (SCO)
Cork (IRL) v Progrès Niederkorn (LUX)
Molde (NOR) v KR (ISL)

Levski Sofia (BUL) v Ružomberok (SVK)
Akademija Pandev (MKD) v Zrinjski (BIH)
FK Zeta (MNE) v Fehérvár (HUN)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Hibernians (MLT)
Neftçi (AZE) v Speranta Nisporeni (MDA)

Olimpija Ljubljana (SVN) v Rīgas FS (LVA)
Budapest Honvéd (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU)
Radnik Bijeljina (BIH) v Spartak Trnava (SVK)
Fola Esch (LUX) v Chikhura Sachkhere (GEO)
Alashkert (ARM) v Makedonija Skopje (MKD)

Dinamo Tbilisi (GEO) v Engordany (AND)
Široki Brijeg (BIH) v Kairat Almaty (KAZ)
Kauno Žalgiris (LTU) v Apollon Limassol (CYP)
Ventspils (LVA) v Teuta (ALB)
Cracovia Kraków (POL) v DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)

Stjarnan (ISL) v Levadia Tallinn (EST)
Cliftonville (NIR) v Haugesund (NOR)
Riteriai (LTU) v KÍ (FRO)
Dinamo Minsk (BLR) v Liepāja (LVA)
Norrköping (SWE) v Saint Patrick’s (IRL)
Aberdeen (SCO) v RoPS Rovaniemi (FIN)

Domžale (SVN) v Balzan (MLT)
Laçi (ALB) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Budućnost Podgorica (MNE) v Narva Trans (EST)
Sabail (AZE) v U Craiova 1948 (ROU)
Pyunik (ARM) v Shkupi (MKD)
AEK Larnaca (CYP) v Petrocub-Hincesti (MDA)

Share it