Με το αριστερό το πρώτο ματς Μαυριτανίας και Κασά Καμαρά στο Copa Africa!

Με ήττα 4-1 απο το Μάλι ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής η Εθνική ομάδα της Μαυριτανίας, με τον αμυντικό μέσο της Ξάνθης Κασά Καμαρά να ξεκινά βασικός.

Στο ιστορικό πρώτο ματς της Μαυριτανίας στο  Copa Africa τα πράγματα δεν πήγαν καλά για την ομάδα του Κασά Καμαρά, που στο 37′ βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά απο γκολ του Ντιαμπί, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Μούσα Μαρεγκά έκανε το 2-0 για το Μάλι. Στο 55′ ο Νος έκανε το 3-0, με τον Ελ Ίντ να μειώνει στο 72′ για τους Μαυριτανούς σημειώνοντας και το παρθενικό της γκολ σε τελική φάση Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Αντάμα Τραορέ σκόραρε για το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο μέσος της Ξάνθης Κασά Καμαρά αγωνίστηκε για 82′ λεπτά προτού αντικατασταθεί απο τον Παλαγιέ. Επόμενο ματς για την Μαυριτανία είναι το Σάββατο απέναντι στην Αγκόλα που στην πρεμιέρα ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Τυνησία.