Κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό ο μαχητικός Ηρόδικος που ελπίζει παρά την ήττα

Μεγάλη μάχη έδωσε ο Ηρόδικος Κομοτηνής στο κατάμεστο κλειστό της Κομοτηνής, αισθητή έκαναν με την παρουσία τους και οι φίλοι των “πράσινων” απο τον τοπικό σύνδεσμο της Κομοτηνής, που κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό και λύγισε στις λεπτομέρειες γνωρίζοντας την ήττα με 51-59.

Η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα πλέον με την ομάδα του Κίμωνα Λεχούδη να θέλει νίκη μεγαλύτερη των 8 πόντων για να διεκδικήσει την άνοδο στην Α1, και με την εικόνα που είχε σήμερα έδειξε οτι παρά την δεδομένη ποιότητα των Μαρτσάκη και Ιβανόφ που έδωσαν τη νίκη στους “πράσινους” έχουν τις δυνατότητες να είναι κάτι παραπάνω απο ανταγωνιστικοί

Το παιχνίδι όπως αναφέρει το paratiritis-news.gr είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Δυνατές μονομαχίες, όμορφες συνεργασίες και πάθος για τη νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να αποκτά προβάδισμα 9 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν απαντήσεις στο παρκέ και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Τελικώς ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Μαρτσάκη και Ιβάνοφ που τελείωσαν το παιχνίδι με 32 και 17 πόντους αντίστοιχα πήρε εκ νέου προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους φτάνοντας στο τελικό 51-59.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος- Πράττος

Δεκάλεπτα:  12-9,  22-25, 42-43, 51-59

Ηρόδικος Κομοτηνής(Κίμωνας Λεχούδης): Μιμίκος 12, Χρ. Παπαδόπουλος 6, Γ. Παπαδόπουλος 8, Γ. Λεχούδης 12, Αράμπογλου 8, Μπαλόγλου 2, Γκατζή 3

Παναθηναϊκός (Κώστας Χρόνης): Βακλίνοφ 4, Τσικούρας, Ιβάνοφ 17, Τουμάρας, Μαρτσάκης 32, Σπαθής, Κοντογιάννης 4, Χρονοπούλου 2