Κέρδισε με άνεση το μπαράζ με Ιωάννινα και βλέπει άνοδο ο Λεύκιππος Ξάνθης! Η κατάταξη για την άνοδο στην Β’ Εθνική

Με εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως απο το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Λεύκιππος Ξάνθης ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα κατάταξης με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, στο παιχνίδι που έγινε στην Θεσσαλονίκη και το κλειστό της Νεάπολης, με τους ξανθιώτες να θριαμβεύουν με 72-47

Η ομάδα του κόουτς Αμοιρίδη μετά το πρώτο ημίχρονο οπού το ματς ήταν ντέρμπι, πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και με άκρως επιβλητική εμφάνιση στο τέταρτο να φτάσει σε μια άνετη νίκη και πλέον να καταλάβει την έβδομη θέση συνολικά και να είναι πλέον η τρίτη επιλαχούσα σε περίπτωση που υπάρξουν κενά στην Β’ Εθνική . Στο άλλο ματς που έγινε σήμερα ο Πρωτέας Γρεβενών κέρδισε με άνεση τον Πολύγυρο

Κορυφαίοι για τους ξανθιώτες οι Κουμπάνης και Στασινόπουλος ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Νταβουλτζόπουλος, Χρήστου, Σταματέλος, Παλλάκης. Καθοριστικά ήταν τα τρίποντα των Κάλφα, Κυφωνίδη και Στεργίου, ενώ σημαντική συνεισφορά σε επίθεση και άμυνα είχαν και οι Δώρος, Βάκρινοτς και ο μικρός της ομάδας Γιώργος Σαββίδης

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-28, 47-37, 72-47

AΓΣ Iωαννίνων (Τσουκανέλης): Καννης 7, Ζαμπέτης 2, Σαχπαζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου 3, Πουρνάρας 12, Xρυσής 7, Mάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 12(1), Φίλιος, Θώδης 2.

Λεύκιππος Ξάνθης (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 15(1), Νταβουλτζόπουλος 7, Δώδος 2, Στεργίου 6(2), Βάκρινος 2, Κυφωνίδης 3(1), Παλλάκης 6, Στασινόπουλος 11, Κάλφας 3(1), Χρήστου 8, Σταματέλος 7, Σαββίδης 2.

Η τελική κατάταξη των ομίλων Βορρά στην Γ’ Εθνική όσον αφορά τους επιλαχόντες για την άνοδο: