Πρωταθλητές Ελλάδας με τον Ολυμπιακό οι Ανδρεάδης και Δαρίδης!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος Volley League 2018-19 και με συνολικές νίκες 3-0 στη σειρά των τελικών κατέκτησε τον 28ο Εθνικό τίτλο και 29ο συνολικά μετά και το πανελλήνιο πρωτάθλημα του 1968. Πρωταθλητές Ελλάδας με τους «ερυθρόλευκους» οι Εβρίτες Ανδρέας Ανδρεάδης και Άκης Δαρίδης.

Με MVP Bίκος Cola του πρωταθλήματος τον Ολλανδό Γερούν Ραουβέρντινκ και με φοβερό σερβίς από τον Καναδό διαγώνιο του Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει μεγάλες ανατροπές μέσα στα τρία σετ και να πάρει δίκαια τη νίκη απέναντι στον κυπελλούχο ΠΑΟΚ που έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στην σειρά των τελικών.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε πιο γερά στον αγώνα και από εκεί για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη που θα γύριζε τη σειρά των τελικών στη Θεσσαλονίκη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο σκορ. Στο 1ο σετ ήταν μπροστά με 20-17 και 23-22, στο 2ο σετ προηγήθηκε 17-12 και 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 πήρε το σετ 25-23 ενώ και στο 3ο σετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ ήταν μπροστά 10-7 και δέχτηκε σερί 6-0 από το φοβερό σερβίς του Γκάβιν Σμιτ πουσυνολικά πήρε 4 άσσους στον αγώνα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.