LIVE: Ο τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης ανάμεσα στην Ασπίδα και τον Ορφέα!

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του 41ου μεγάλου τελικού του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ξάνθης μεταξύ του πολυνίκη του θεσμού με 9 τρόπαια Ορφέα Ξάνθης και της Ασπίδας Ξάνθης που ακολουθεί με 7 κατακτήσεις

Τα γιορτινά του έχει βάλει το ΑΟΞ, που σε περίπου μιάμιση ώρα θα ζήσει μεγαλεία του παρελθόντος φιλοξενώντας τον 41ο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Ξάνθης

Ώρα 17:02 Πριν την έναρξη της μεγάλης γιορτής του ξανθιώτικου ποδοσφαίρου πραγματοποιούνται, αυτή την ώρα, οι απονομές στις πρωταθλήτριες ομάδες και όσες συμμετείχαν στα Παιδικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Ξάνθης.

Ώρα 17:25 Μετά την ολοκλήρωση των απονομών, αυτή την ώρα ακολουθεί η βράβευση των τριών τιμώμενων προσώπων που επέλεξε η ΕΠΣ Ξάνθης.

Ώρα 17:38 Πάμε στις συνθέσεις των δύο μονομάχων:

Ασπίδα Ξάνθης (Σαμαράς): Χατζηγεωργίου, Σαμαράς, Χατζηπαπάς, Μερακλής, Ζότος, Χριστοφορίδης, Κωτίδης, Παπαδόπουλος, Σαββόγλου Ρ., Κυριαζίδης, Κάτσης.

Στον πάγκο: Δογανίδης, Χατζηπαρασκευάς, Νταμπανλής, Κοντογιαννίδης, Κασαμπαλής, Σαββόγλου Β., Νικολούδης.

Ορφέας Ξάνθης (Χατζημεστής): Ρούφος, Τζαμπάζ, Κατρανίτσας, Καραγκιόζης Β., Μακράκης, Μαυρόπουλος Λ., Μπουνταγκίδης, Τορομανίδης, Ξαντινίδης, Χαλήλ, Πασχαλάκης.

Στον πάγκο: Χιντ Ιμέρ, Καραγκιόζης Ι., Σουκρήογλου, Μαυρόπουλος Γ., Χασάνογλου, Μουμίνογλου, Καρκατζάνης.

Ώρα 17:41 Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους και μπήκαν στα αποδυτήρια. Πλέον μετράμε αντίστροφα για τη σέντρα του τελικού.

Ώρα 17:46 Αυτή τη στιγμή, λίγα λεπτά μόλις πριν την έναρξη του τελικού, οι φίλαθλοι στις εξέδρες δεν ξεπερνούν τους 300.

Ώρα 17:56 Εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο φιναλίστ. Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από τη μπάντα του Δήμου.

Ώρα 18:07 Έναρξη του ματς με τον Ορφέα στη σέντρα. Με μικρή καθυστέρηση άρχισε το παιχνίδι καθώς έπρεπε να καθαριστούν χαρτάκια που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο από τις εξέδρες.

Ώρα 18:15 Περίπου 1,5 χιλιάδες κόσμος αυτή την ώρα στο γήπεδο του ΑΟΞ.

18′ Πρώτη κάρτα στο ματς και είναι για τον Χριστοφορίδη της Ασπίδας.

19′ Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Ξαντινίδη να μην βρίσκει στόχο.

33′ Αρκετό πάθος από τις δύο ομάδες, χωρίς ωστόσο κάτι το αξιοσημείωτο προς το παρόν μπροστά στις δύο εστίες.

36′ ΓΚΟΛ! Σέντρα από τα αριστερά με τον Χρήστο Πασχαλάκη και με καρφωτή κεφαλιά ο Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού δίνει προβάδισμα στον Ορφέα!

40′ Όσες φάσεις δεν είδαμε στην αρχή, βλέπουμε μετά το γκολ του Ορφέα. Η Ασπίδα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Κατσή και Χριστοφορίδη, ενώ ο Ορφέας απάντησε με δύο τρομερές φάσεις με Τζαμπάζ και Τανζού.

45+2 Σκοράρει με Κυριαζίδη η Ασπίδα, αλλά το γκολ του ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Λήξη α’ ημιχρόνου με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ορφέα που είναι ελαφρώς καλύτερος. Διαμαρτύρεται για την φάση του γκολ η Ασπίδα. Στην ανάπαυλα ο ποντιακός σύλλογος «Τραντέλενες» θα κρατήσει συντροφιά στο κοινό με τα χορευτικά του.

19:12 Έναρξη β’ μέρους.

55′ Πρώτη αλλαγή στο ματς και είναι για τον Ορφέα. Στη θέση του Ξαντινίδη μπαίνει ο Χιντ Ιμέρ.

58′ Δεύτερη αλλαγή για Ορφέα, εκτός αγώνα ο Βασίλης Καραγκιόζης, στην θέση του ο Φεϊζί Χασάνογλου.

68′ Πρώτη αλλαγή για την Ασπίδα, αποχωρεί ο Κυριαζίδης, στην θέση του περνά ο Πεντεζίδης.

75′ Τρίτη αλλαγή για Ορφέα, εκτός αγώνα ο Μπουνταγκίδης, στην θέση του ο Σουκρήογλου.

76′ Δεύτερη αλλαγή για Ασπίδα, εκτός ο Κωτίδης στην θέση του ο Δογανίδης.

81′ Τέταρτη αλλαγή για Ορφέα, εκτός αγώνα ο Πασχαλάκης στην θέση του ο Γιάννης Καραγκιόζης.

83′ Ολοκληρώνει της αλλαγές της και η Ασπίδα με τον Χατζηπαρασκευα να περνά στο ματς αντί του Παπαδόπουλου.

84′ Καλή στιγμή μετά από ώρα στο ματς με τον Ρούφο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ σουτ του Σαββόγλου.

Τέλος στο παιχνίδι, ο Ορφέας Ξάνθης είναι κυπελλούχος για 10η φορά στην ιστορία του επικρατώντας 1-0 της Ασπίδας!