Πρωταθλητές ΕΚΑΣΑΜΑΘ οι Παίδες του Αστέρα Καβάλας που νίκησαν τον Αρίων Ξάνθης σε συγκλονιστικό τελικό! Τέταρτος ο Λεύκιππος Ξάνθης

Ο Αστέρας Καβάλας αναδείχτηκε πρωταθλητής στο Παιδικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, με την ομάδα της Καβάλας σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο κλειστό της Γεωργιανής να κερδίζει τον Αρίωνα με 51-46

Ο τελικός ήταν πολύ δυνατός απέναντι σε δύο εξαιρετικές ομάδες σε ένα κατάμεστο κλειστό απο φίλους των δύο ομάδων, αλλά και των Λεύκιππου και Πανσερραϊκού που αγωνίστηκαν νωρίτερα στον μικρό τελικό.19Η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου έδωσε μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου όμως οι Καβαλιώτες ήταν πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασαν στην κατάκτηση της κούπας

Στον μικρό τελικό που προηγήθηκε ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 71-54 τον Λεύκιππο και έτσι οι Σερραίοι τελείωσαν την χρονιά στην τρίτη θέση ενώ η ομάδα της Ξάνθης ολοκλήρωσε την σαιζόν στην τέταρτη θέση

Πιο συγκεκριμένα

Μικρός Τελικός

Πανσερραϊκος – Λευκιππος Ξάνθης  71-54

Μεγάλος Τελικός

Αρίων Ξάνθης – Αστέρας Καβάλας  10-10, 17-22(ημίχρονο), 29-31, 46-51(τελικό αποτέλεσμα)