Στη Volley League και την επόμενη χρονιά ο Εθνικός, υποβιβάστηκε η Κομοτηνή!

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο μεγάλος νικητής της θρακιώτικης μονομαχίας με την ΑΕ Κομοτηνής και η ομάδα που παραμένει στη Volley League.

Οι Εβρίτες επικράτησαν και στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, αυτή τη φορά με 3-0 (25-19, 25-20, 25-18) και εξασφάλισαν με 3-0 στις νίκες την παραμονή. Αντίθετα η Α.Ε.Κ. υποβιβάζεται στην Α2.

Ο Εθνικός ήταν ανώτερος και πιο δυνατός σε όλους τους τομείς και νίκησε δίκαια. Είχε βασικό και πάλι τον Νικολακάκη στη θέση του Μπενγκολέα και με όπλο το σερβίς που απέφερε 6 άσσους αλλά και σταθερή υποδοχή πήρε τη νίκη που τον κατατάσει στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Με την Κομοτηνή δεν αγωνίστηκαν ο Θάνος Μαρούλης λόγω τραυματισμού στη μέση και ο Σβετσόβ λόγω τραυματισμού στο πόδι.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Κάσσανδρου Στίγγα πήρε προβάδισμα 5-0 στο 1ο σετ. Η διαφορά στο σκορ διατηρήθηκε και με τους Γκμίτροβιτς, Νικολακάκη το σκορ ανέβηκε στο 17-10 και έτσι κρίθηκε το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ η Κομοτηνή προηγήθηκε 6-4, αλλά ο Εθνικός με το σερβίς του Στρούγκαρ έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε 10-6. Η Κομοτηνή το πάλεψε, μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 18-18 με τον Καβαρατζή που ξεκίνησε βασικός ακραίος. Ο Γκμίτροβιτς με επίθεση και ο Στίγγας με πρώτο χρόνο έκανε το 20-18. Η Κομοτηνή μείωσε 21-20 και ο Εθνικό με σερί 4-0 με τον Γκμίτροβιτς και τον Στρούγκαρ έκλεισαν το σετ 25-20.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός με σερί 6-0 από το σερβίς του Ριζόπουλου ξέφυγε 13-7 και διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ιωαννίδης