Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ που κέρδισαν με 2-0 Αστέρα Τρίπολης και Λαμία αντίστοιχα.

Σκούρα τα βρήκε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ κόντρα σε έναν διαβασμένο και προσηλωμένο στην άμυνα Αστέρα, αλλά αν και… μάτωσε, είχε τον Μάτος να καθαρίσει και να βάλει τις στέρεες βάσεις για την πρόκριση.  Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου στο 17′ και στο 94′ ο ΠΑΟΚ πήρε σαφέστατο προβάδισμα με 2-0 και έβαλε πλώρη για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Απο την πλευρά της η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ εμφανίστηκε διαβασμένη κόντρα στην Λαμία και πήρε «καθαρό» σκορ (2-0) και μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.  Ο… συνήθης ύποπτος Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά στο 63’ άνοιξε τον δρόμο για την ομάδα του, με τον Κρίστισιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.